Pękanie paznokci może przybierać następujące formy:
- gdy paznokcie pękają wzdłuż – czasem przez całą długości płytki paznokcia,
- rozdwajają się w poprzek lub pękają po bokach.
Za najczęstsze przyczyny tej dolegliwości, uważa się mechaniczne uszkodzenia podczas stałych, codziennych czynności, nadmierne stosowanie lakierów i zmywaczy do paznokci, nieprawidłowe piłowanie i obcinanie paznokci czy używanie kosmetyków do paznokci złej jakości.
Pękanie może też wskazywać na niedobór wapnia, biotyny, witamin A i C, witamin z grupy B, żelaza, krzemu, magnezu, cynku lub kwasów tłuszczowych. A także na przesuszenie paznokci czy zakażenie grzybiczne. Jak temu zapobiec?
Marina Kirezhenkova @ 123rf.com
Przede wszystkim zmieniając dietę na bogatą w wyżej wymienione składniki, jak również bardzo starannie susząc dłonie po każdym kontakcie z wodą, często nawilżając i natłuszczając paznokcie kremem do rąk, oliwkami, olejkami, sięgając po gotowe, dostępne w aptekach suplementy diety, stosując gotowe odżywki do paznokci w formie olejków i lakierów. Wskazane jest także regularnie masowanie paznokci – szczególnie macierzy. A jak doraźnie zabezpieczyć pęknięty paznokieć?
Można nałożyć na niego sztuczny paznokieć lub zastosować – dostępną w salonach kosmetycznych – metodę „fiberglass” (czyli sztukowanie paznokci jedwabiem). Najprościej jednak ostrożnie opiłować pęknięty paznokieć i poczekać, aż odrośnie, unikając sytuacji, w których mógłby zostać uszkodzony bardziej.
subbotina @ 123rf.com