Częste spotkania z innymi
Zaprowadzając dziecko do przedszkola, uświadamiaj mu, że częste spotkania z kolegami są super. Powiedz, że fajnie by było jakby zaprosił któregoś ze swoich kolegów do domu w sobotę, zaznacz, że to będzie spędzony fajnie czas a Ty zrobisz jego ulubioną przekąskę. Zachęć dziecko do częstych spotkań z innym, zacznij od jednego kolegi i stopniowo nakłaniaj go do zaproszenia większej ilości rówieśników.
Czas wolny spędzany w zaludnionych miejscach
W czasie wolnym nie izoluj dziecka od otoczenia, zaproponuj mu kino, spacer, rower a może jakieś super wyjście do wesołego miasteczka gdzie jest dużo dzieci, kolorowych postaci i mnóstwo atrakcji. Nie pozwalaj na to, by dziecko swój czas gospodarowało np. przed komputerem czy oglądając bajki w telewizji – przez powielanie tak schematycznych form spędzania czasu bardziej mu szkodzisz niż pomagasz.
Spokój i opanowanie
Bądź spokojna, opanowana i wyrozumiała. Nie zawsze musisz stawiać na swoim, jeżeli widzisz, że dziecko reaguje ogromną niechęcią na jakiś Twój pomysł związany z przezwyciężaniem u niego nieśmiałości – odpuść. Daj dziecku czas i niczego nie narzucaj, pamiętaj, ono musi chcieć spotkań z innymi czy wyjścia gdzieś wspólnie.
Tylko przemyślane decyzje
Działaj rozsądnie i stanowczo. Powiedz dziecku, że powinno nauczyć się „zimnej kalkulacji” jakkolwiek dziwnie to brzmi, przecież to jeszcze przedszkolak. Faktycznie, jest jeszcze małą, słodką istotą, która trochę się zagubiła, dlatego uświadom mu, że odzywanie się w towarzystwie w sposób przemyślany wzmocni jego pewność siebie i wypowiadanych przez niego słów.
Wizyta u specjalisty
Jeżeli widzisz, że problem wycofania się z kontaktów rówieśniczych, wydaje się być poważniejszy niż Ci się początkowo wydawało, to nie ryzykuj i nie eksperymentuj. Jedynym rozsądnym i mądrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie po prostu wizyta u specjalisty, który to profesjonalnie udzieli Ci porady, co dalej robić, by dziecko potrafiło prawidłowo funkcjonować wśród innych dzieci i opanowała swoją nieśmiałość.