1. Dokumenty niezbędne w przypadku ślubu cywilnego
Miesiąc przed terminem ślubu cywilnego należy osobiście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu wniesienia opłaty skarbowej w wysokości osiemdziesięciu złotych oraz potwierdzeniu tożsamości za pomocą dowodu osobistego.
Każdy z nowożeńców musi przygotować następujące dokumenty: skrócony odpis aktu urodzenia, zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Osoba rozwiedziona składa dodatkowo skrócony odpis akty małżeństwa oraz wyrok sądu orzekający o rozwodzie, zaś osoba owdowiała skrócony odpis aktu zgonu współmałżonka.
Jeśli kobieta jest nieletnia musi dołączyć do dokumentów zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa. Jeżeli jedna z osoby pary jest obcokrajowcem musi złożyć odpis aktu urodzenia z tłumaczeniem od tłumacza przysięgłego i zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.
Uwaga: Świadkowie muszą mieć ukończone osiemnaście lat! W dniu ślubu należy mieć przy sobie dowody osobiste.
2. Dokumenty niezbędne w przypadku ślubu kościelnego
Do zawarcia ślubu kościelnego potrzebne są następujące dokumenty (dotyczy obojga małżonków): dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu, świadectwo nauki religii, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej, a także zaświadczenia o spowiedzi.
Około trzy miesiące przed ślubem należy udać się do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedślubnego. Przez następne kilka tygodni w parafiach przyszłej Młodej Pary głoszone będą zapowiedzi. W tym czasie Młodzi idą również do spowiedzi. Spisanie aktu ślubu następuje tydzień przed ślubem – tutaj niezbędny będzie powyższy komplet dokumentów.