Aspekt formalno-prawny, który towarzyszy zawarciu małżeństwa często irytuje pary młode. Biurokracja nawet w takiej sytuacji potrafi przysporzyć niemałych problemów. Jednak państwo, jak i Kościół czuwa na straży, aby spełnić wszystkie warunki pieczętujące ważność węzła małżeńskiego.
Oleksandr Bedenyuk @ 123rf.com
1. Dokumenty niezbędne w przypadku ślubu cywilnego
Miesiąc przed terminem ślubu cywilnego należy osobiście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu wniesienia opłaty skarbowej w wysokości osiemdziesięciu złotych oraz potwierdzeniu tożsamości za pomocą dowodu osobistego.
Każdy z nowożeńców musi przygotować następujące dokumenty: skrócony odpis aktu urodzenia, zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Osoba rozwiedziona składa dodatkowo skrócony odpis akty małżeństwa oraz wyrok sądu orzekający o rozwodzie, zaś osoba owdowiała skrócony odpis aktu zgonu współmałżonka.
Jeśli kobieta jest nieletnia musi dołączyć do dokumentów zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa. Jeżeli jedna z osoby pary jest obcokrajowcem musi złożyć odpis aktu urodzenia z tłumaczeniem od tłumacza przysięgłego i zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.
Uwaga: Świadkowie muszą mieć ukończone osiemnaście lat! W dniu ślubu należy mieć przy sobie dowody osobiste.
2. Dokumenty niezbędne w przypadku ślubu kościelnego
Do zawarcia ślubu kościelnego potrzebne są następujące dokumenty (dotyczy obojga małżonków): dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu, świadectwo nauki religii, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej, a także zaświadczenia o spowiedzi.
Około trzy miesiące przed ślubem należy udać się do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedślubnego. Przez następne kilka tygodni w parafiach przyszłej Młodej Pary głoszone będą zapowiedzi. W tym czasie Młodzi idą również do spowiedzi. Spisanie aktu ślubu następuje tydzień przed ślubem – tutaj niezbędny będzie powyższy komplet dokumentów.
Powiązane artykuły
-
5 rzeczy, o których należy pamiętać przed ślubem. Nie odkładaj ich na ostatnią chwilę!
Ślub i następujące po nim wesele, to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Jest to kolejny etap wspólnego związku, w którym zakładamy naszą własną rodzinę. O czym należy jednak pamiętać, aby ta uroczystość była wymarzona i idealna? Prezentujemy kilka najważniejszych wskazówek, o których należy pamiętać już na samym początku planowania uroczystości.
-
Dekoracja sali weselnej - kilka praktycznych porad
Jeśli marzysz o idealnym nastroju podczas wesela, możesz sama pokusić się o wykonanie dekoracji sali weselnej. Wiele darmowych dekoracji proponowanych przez właścicieli lokali, w których odbywają się wesela, nie wygląda zbyt dobrze. Zdecydowanie nie warto zdawać się na łut szczęścia i wziąć sprawy w swoje ręce.
-
Jak dobrze zorganizować ślub i nie zwariować?
Jak powszechnie wiadomo, organizacja ślubu trwa długo i wiąże się niejednokrotnie z dużym i silnym stresem. Mogą go powodować różne sytuacje od problemu z doborem odpowiedniej kolorystyki po niedostarczenie przez podwykonawcę dekoracji na czas. Przyczyn stresu może być wiele, sytuację dodatkowo komplikuje natłok wielu różnych spraw i uciekający czas. Co robić, by nie zwariować?
-
7 najgorszych miejsc na ślub. Czy wyobrażasz sobie, żeby wziąć tam ślub?
Czy słyszałaś o tym, że można wziąć ślub na plaży nudystów? Czy wyobrażasz sobie wziąć ślub w którymś z poniższych miejsc?
Kamila
7 najgorszych miejsc na ślub. Czy wyobrażasz sobie, żeby wziąć tam ślub? 2017-03-12 08:25:36 2017-02-28 08:05:07