Smażenie tłustych mięs na oleju
Używanie oleju czy oliwy do smażenia tłustych mięs jest bezcelowe. Zbędna jest w takim przypadku jakakolwiek ilość dodatkowego tłuszczu. Dotyczy to choćby boczku, w którym zawartość tłuszczu jest na tyle wysoka, że jego wytopiona część wystarczy do usmażenia mięsa. Mięso smażone bez dodatkowego tłuszczu będzie smaczniejsze, bardziej chrupiące i aromatyczne. Ponadto dania będą lżejsze dzięki obniżeniu zawartości kalorii.
Siekanie świeżych ziół
Często niepotrzebnie sieka się świeże zioła takie jak bazylia czy rozmaryn. Nierzadko cała gałązka ziół w zupie bądź kilka całych listków na makaronie wygląda efektownie i smakuje równie dobrze.
Obieranie pieczarek
Pieczarki, które serwuje się w formie smażonej, gotowanej lub duszonej, nie muszą być wcześniej obierane. Czynność zajmuje wiele czasu, a jej wykonywanie jest niepotrzebne. Wystarczy umyć wcześniej pieczarki pod bieżącą wodą, gdyż ewentualne drobnoustroje zginą podczas obróbki termicznej. Jeśli pieczarki mają być serwowane na surowo, ich obieranie ma sens.
Zbyt długie gotowanie jaj na twardo
Jajka kurze na twardo gotuje się około 8-10 minut. Jeśli jajka gotują się dłużej, tracą więcej witamin i nie mają walorów smakowych. Ponadto żółtka nieestetycznie sinieją.
Monika Mlynek @ 123rf.com
Zbyt długie mieszanie składników sernika
Podczas mieszania składników na sernik łatwo o przesadę. Masę na sernik miesza się jedynie do momentu połączenia składników. Jeżeli robi się to dłużej, w masie jest zbyt wiele pęcherzyków powietrza. Sernik wyrasta wtedy zbyt wysoki, a później szybko opada i pęka.
Niepotrzebne przechowywanie w lodówce
Wiele osób przechowuje w lodówce wszystkie świeże produkty, by przedłużyć ich świeżość. Często jest to błąd, gdyż okazuje się, że owoce lub warzywa szybciej się psuje. Do lodówki nie chowa się: ziemniaków, cebuli, czosnku, pomidorów oraz cytrusów.
Obieranie ogórków szklarniowych
Skórka ogórków szklarniowych jest cienka i gładka. Jej obieranie jest zbędne, gdyż łatwo ją umyć. Jest ona także lekkostrawna, co sprawia, że nie szkodzi nawet dzieciom i osobom starszym. Ponadto pod skórką znajduje się najwięcej witamin.
Zbyt długie wyrabianie ciast kruchego
Kruche ciasto powinno się wyrabiać możliwe jak najkrócej. Ciasto kruche ma gorszą konsystencję, jeśli zbytnio ociepli się je dłońmi podczas wyrabiania.
Lenetsnikolai Ленец @ 123rf.com