Pierwszy objaw ciąży czyli plamienie implantacyjne
Jeśli na wkładce lub na bieliźnie zauważasz brązowe zabarwienie i wygląda jak plamienie, możesz spodziewać się, że jest to plamienie implantacyjne. Raczej trudno jest go nie zauważyć, a pojawia się już kilka dni po zapłodnieniu. Gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, występuje plamienie implantacyjne. Wszystko dzieje się dlatego, że wydziela on enzymy trawienne, które naruszają przekrwioną błonę śluzową macicy. Co około czwarta kobieta zauważy takie plamienie, ale nie jest ono koniecznością. Jeśli już się pojawi, to różni się ono od okresu tym, że jest znacznie mniejsza ilość krwi, czasem wręcz śladowa. Zabarwienie krwi jest także inne, nie mocno czerwone, jak w przypadku miesiączki, ale brunatne. Czasem jest to jedynie śluz podbarwiony krwią. Jeśli nosi się ciemną bieliznę, można przeoczyć ten szczegół.
Brak miesiączki często oznacza ciążę
Najważniejszy objaw tego, że doszło do zapłodnienia, to brak miesiączki. Jeśli przypuszcza się, że mogło dojść do ciąży, po braku miesiączki, należy zrobić test ciążowy, a najlepiej test hormonu beta-hCG z krwi, który jest najbardziej wiarygodny. Jest to poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, który wyraźnie wzrasta na początku ciąży. Brak okresu nie zawsze oznacza ciążę, bo może być wynikiem stresu, diety czy nawet infekcji. Dlatego zrobienie testu z krwi jest niezbędne, aby się upewnić. Warto wiedzieć o tym jak najszybciej, aby unikać zażywania niedozwolonych leków lub niezdrowego stylu życia i rzeczy zagrażających wczesnej ciąży. Zdarza się, że pierwsza lub druga miesiączka w czasie ciąży nadal są, ale bardzo skąpe. Może to być mylące, zatem gdy pojawiają się wątpliwości najlepiej zrobić test z krwi.
Co jeszcze warto obserwować na początku ciąży?
Jednym z sygnałów, że mogło dojść do zapłodnienia, jest duża senność i zmęczenie tuż na samym początku. Takie zjawisko jest powiązane z tym, że duża część składników odżywczych jest pochłaniana przez dziecko, które bardzo szybko się rozwija. To samo wymioty i mdłości, które mogą się pojawić nawet już 2 tygodnie po ostatniej miesiączce. Jeśli chodzi o nudności to są związane z hormonami ciążowymi, które mają wysoki poziom we krwi. Najlepszą poradą na tą dolegliwość jest picie dużej ilości wody i można wspomagać się preparatami naturalnymi, choćby z imbirem. Mdłości często są nasilone ogólnie w pierwszym trzymestrze, a ustępują w drugim. Póki nie są bardzo nasilone, można radzić sobie z nimi samodzielnie. Jeśli chcesz poznać więcej oznak ciąży i zdobyć więcej informacji o całym okresie ciąży sprawdź na https://www.rodzice.pl/. Znajdziesz tam bazę wiedzy o tematach związanych z ciążą i już niewiele rzeczy Cię zaskoczy w tym wyjątkowym czasie.