Co psuje smak wody z sieci wodociągowej?
Smak wody z sieci wodociągowej zależy od ilości zanieczyszczeń znajdujących się w cieczy. Woda jest co prawda filtrowana i oczyszczana, jednak stare rury sprawiają, że jej smak psuje rdza, piasek oraz inne zawiesiny. Dodatkowo zanieczyszczenia te źle wpływają na stan baterii łazienkowych lub kuchennych, dlatego poleca się oczyszczać wodę za pomocą filtrów mechanicznych, odwróconej osmozy lub węglowych. Jeżeli woda pochodzi z własnego ujęcia, powinno się oczyszczać ją również z manganu, jonów wapnia, bakterii i azotanów. Woda ze studni jest bowiem silnie narażona na przenikanie ścieków z nieszczelnych szamb.
Czy filtr jest konieczny?
Aby upewnić się, czy w domowej instalacji wodociągowej niezbędny jest filtr, powinno się sprawdzić rodzaj i ilość zanieczyszczeń zawartych w wodzie. Można to zrobić, prosząc o udostępnienie wyników badań wykonanych przez sanepid lub zlecając takie badanie na własny koszt. Warto również pamiętać, że jakość wody gruntowej zmienia się wraz z porami roku – zwykle latem się obniża.
Uzdatnianie wody
W celu uzdatnienia wody wykorzystuje się filtry mechaniczne, odwróconej osmozy, usuwające mangan, żelazo oraz nadmiar wapnia. Większość filtrów to filtry wyposażone we wkładki, które należy wymieniać co 3-12 miesięcy w zależności od typu filtra i jakości wody.
vgstudio @ 123rf.com
Wstępna filtracja mechaniczna
Mechaniczne filtry są najczęściej stosowanymi w domach jednorodzinnych. Ich zadaniem jest usuwanie z wody piasku, rdzy, żelaza, pyłu węglowego oraz innych osadów. W filtrach tego typu stosuje się wkłady z włókniny lub celulozy. Można również natknąć się na filtry mechaniczne z wkładem ceramicznym, który zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia.
Filtracja węglowa
Filtrów węglowych używa się, by usunąć z wody metale ciężkie, węglowodory, detergenty i pestycydy. Dzięki nim poprawia się klarowność wody, jej zapach oraz smak. Wykonuje się je z węgla w postaci pylistej, brykietowanej, granulowanej lub spiekanej. Mogą być dodatkowo zaimpregnowane miedzią lub srebrem, które wykazują właściwości bakteriobójcze.
Filtracja utleniająca
Filtry utleniające, czyli usuwające nadmiar manganu i żelaza z wody, stosuje się zwykle w domach jednorodzinnych niepodłączonych do sieci wodociągowej. Woda jest oczyszczana dzięki wkładce o właściwościach utleniających. Filtr montuje się tuż za filtrem mechanicznym, ale przed filtrem zmiękczającym.
Filtracja zmiękczająca
Wielkość polskich domów boryka się z problemem twardej wody, która przyczynia się do powstawania kamienia w urządzeniach AGD i instalacjach wodociągowych. Kamień osadza się znacznie wolniej, jeżeli stosuje się filtry zmiękczające, w których wykorzystywana jest żywica jonowymienna.
Filtracja odwróconej osmozy
Filtry odwróconej osmozy wykonane z półprzepuszczalnej membrany są wykorzystywane do dokładnego oczyszczania wody – usuwają z niej wszelkie zanieczyszczania, z którymi nie radzą sobie inne filtry. Niestety, usuwają z wody również potrzebne dla zdrowia jony magnezu i wapnia, dlatego są dodatkowo wyposażone w filtr wzbogacający wodę w te minerały.
Krzysztof Puszczyński @ stocksnap.io