Zasiłek rodzinny przysługuje tym rodzinom, które mają niewielkie dochody. O kwotach jakiego rzędu jest tutaj mowa? Miesięczny dochód w przeliczeniu na jedna osobę nie może tutaj przekraczać 674 złotych (albo też 764 złotych, jeśli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne w stopniu znacznym lub też umiarkowanym). Co jednak w sytuacji, gdy dochód ten zostanie nieznacznie przekroczony? Czy w takiej sytuacji rodzina nie może otrzymać świadczenia? Może, w tej sytuacji mamy do czynienia z mechanizmem pod tytułem „złotówka za złotówkę”. Zasiłek rodziny dostaje się wówczas nieco pomniejszony (dokładnie o tę kwotę, o którą przekroczone zostały dochody.
Warto wiedzie też, w jakich kwotach przyznawany jest zasiłek rodzinny. Wynosi on miesięcznie 95 złotych na dziecko, które nie ukończyło piątego roku życia. Na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, rodzina otrzymuje 124 złote, natomiast to, które ukończyło co prawda osiemnasty rok życia, jednak nadal się uczy lub jest niepełnosprawne w stopniu wyższym albo umiarkowanym i nie przekroczyło dwudziestego czwartego roku życia, rodzina dostanie 135 złotych.
Oczywiście do owego zasiłku przysługuje także szereg dodatków. Warto zainteresować się zatem tym, czy w naszym indywidualnym przypadku także wchodzą one w grę. Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego można złożyć w klasycznej formie papierowej lub też przez internet. Wniosek na nowy okres zasiłkowy składać można od pierwszego sierpnia.