Gdy urodzisz dziecko, przysługuje Ci 1000 złotych becikowego. Te pieniądze na start na pewno się przydadzą, maluszkowi trzeba zapewnić bowiem wszystko to, co mu potrzebne. Jeżeli nie masz prawa do zasiłku macierzyńskiego, przysługuje Ci tak zwane kosiniakowe w wysokości 1000 złotych miesięcznie przez minimalnie 52 tygodnie, maksymalnie natomiast przez 71 tygodni.
Sztandarowy projekt rządu (czyli 500 plus) to świadczenie w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko. Pamiętaj, że wniosek o jego otrzymanie złożyć możesz osobiście albo też przez internet. W przypadku rodzin o najniższych dochodach 500 złotych otrzymać można już na pierwsze dziecko.
Musisz wiedzieć także o tym, iż przysługuje Ci na dziecko ulga prorodzinna, czyli innymi słowy ulga podatkowa na dziecko. O ile mniejszy podatek za cały rok możesz zapłacić? Są to kwoty od nieco ponad 1000 złotych aż do 2700 złotych w przypadku rodzin wielodzietnych – rząd takie bowiem pod tym względem zdecydowanie preferuje.
Przypomnijmy także o zasiłkach rodzinnych. Jeżeli bowiem dochód w Twojej rodzinie nie przekracza miesięcznie na osobę 674 złotych (a w przypadku, gdy jest w niej dziecko niepełnosprawne, 764 złotych), możesz liczyć na kwoty rzędu 95-135 złotych (w zależności od wieku dzieci). Kiedy natomiast przebywasz z dzieckiem na urlopie wychowawczym, przysługuje Ci dodatek do zasiłku rodzinnego, który zwany jest dodatkiem wychowawczym. Jego wysokość to 400 złotych wypłacane co miesiąc przez 2 lata, w przypadku jednego dziecka pod opieką, 3 lata, gdy wychowujesz bliźnięta lub wieloraczki albo też 6 lat, jeśli Twoje dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.