Jeżeli jesteś zatrudniona na umowę zlecenie, niestety nie przysługują Ci te przywileje, co kobietom posiadającym umowę o pracę. Podobnie ma się rzecz w przypadku umowy o dzieło – nie jesteś niestety chroniona i nie masz szeregu praw, które z pewnością bardzo by Ci ułatwiły wykonywanie zawodowych obowiązków.
Kiedy jednak masz umowę po pracę, sytuacja prezentuje się już zupełnie inaczej. Przede wszystkim pracodawca nie może rozwiązać z Tobą umowy ani wypowiedzieć Ci jej w okresie Twojej ciąży, ale i urlopu wychowawczego (chyba, że sama wyrazisz na to zgodę). Jeżeli masz umowę na czas określony, to zostaje ona przedłużona aż do dnia porodu (ale musi być ona zawarta na przynajmniej trzy miesiące). Jeżeli bowiem masz jedynie umowę na okres próbny (trwający 1 miesiąc), to po upływie owego miesiąca pracodawca ją z Toba rozwiąże.
Kiedy jesteś szczęśliwą posiadaczka umowy na czas nieokreślony, nie musisz się niczym przejmować, bowiem posiadasz szereg praw i przywilejów, które z pewnością bardzo Ci się w tym szczególnym okresie przydadzą,. Mowa między innymi o ty, iż po godzinie pracy przy komputerze przysługuje Ci kwadrans odpoczynku, nie możesz pracować w nocy ani też powyżej ustawowej liczby godzin. Prócz tego Twój pracodawca nie może Cię oddelegować do pracy poza jej stałym miejscem wykonywania. Nie wolno Ci dźwigać ciężarów mających ponad 3 kilogramy wagi, poza tym jeśli wykonujesz pracę stojącą, może ci ona zajmować nie dłużej niż trzy godziny jednocześnie. Kiedy natomiast po powrocie z urlopu macierzyńskiego dowiesz się, że Twoje stanowisko zostało zlikwidowane, zatrudniający Cię musi Ci zapewnić podobne, na takich samych warunkach, na jakich pracowałaś do tej pory. Warto znać swoje prawa i przywileje!