Kiedy jesteś mamą, doskonale widzisz, jak duże koszty generuje Twoja ukochana pociecha. Musisz kupować jej ubrania, kosmetyki pielęgnacyjne, inwestujesz w przedszkole, naukę, pomoce naukowe. To wszystko kosztuje. Musisz jednak wiedzieć, że należy Ci się ustawowo pomoc od państwa – nawet jeśli nie zarabiasz mało, bowiem niektóre świadczenia nie mają kryterium dochodowego i otrzymuje je każda rodzina z dzieckiem lub dziećmi. Zobacz, co Ci przysługuje!
Sunny studio @ shutterstock.com
Gdy urodzisz dziecko, przysługuje Ci 1000 złotych becikowego. Te pieniądze na start na pewno się przydadzą, maluszkowi trzeba zapewnić bowiem wszystko to, co mu potrzebne. Jeżeli nie masz prawa do zasiłku macierzyńskiego, przysługuje Ci tak zwane kosiniakowe w wysokości 1000 złotych miesięcznie przez minimalnie 52 tygodnie, maksymalnie natomiast przez 71 tygodni.
Sztandarowy projekt rządu (czyli 500 plus) to świadczenie w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko. Pamiętaj, że wniosek o jego otrzymanie złożyć możesz osobiście albo też przez internet. W przypadku rodzin o najniższych dochodach 500 złotych otrzymać można już na pierwsze dziecko.
Musisz wiedzieć także o tym, iż przysługuje Ci na dziecko ulga prorodzinna, czyli innymi słowy ulga podatkowa na dziecko. O ile mniejszy podatek za cały rok możesz zapłacić? Są to kwoty od nieco ponad 1000 złotych aż do 2700 złotych w przypadku rodzin wielodzietnych – rząd takie bowiem pod tym względem zdecydowanie preferuje.
Przypomnijmy także o zasiłkach rodzinnych. Jeżeli bowiem dochód w Twojej rodzinie nie przekracza miesięcznie na osobę 674 złotych (a w przypadku, gdy jest w niej dziecko niepełnosprawne, 764 złotych), możesz liczyć na kwoty rzędu 95-135 złotych (w zależności od wieku dzieci). Kiedy natomiast przebywasz z dzieckiem na urlopie wychowawczym, przysługuje Ci dodatek do zasiłku rodzinnego, który zwany jest dodatkiem wychowawczym. Jego wysokość to 400 złotych wypłacane co miesiąc przez 2 lata, w przypadku jednego dziecka pod opieką, 3 lata, gdy wychowujesz bliźnięta lub wieloraczki albo też 6 lat, jeśli Twoje dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Justyna
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30