O włosy warto dbać każdego dnia – pamiętać o regularnym myciu, stosowaniu odżywek, unikaniu szarpania, tapirowania i częstego poddawania działaniu wysokich temperatur. Zrezygnować należy także z gumek recepturek oraz gumek z metalowymi elementami i zastąpić je tymi pokrytymi materiałem. Do czesania włosów najlepiej sprawdzi się natomiast szczotka z naturalnego włosia. Gdy mamy problem z plątaniem się włosów, czeszmy je zaczynając od końcówek i stopniowo przechodząc do wyższych partii.
Gdy łamaniu się naszych włosów towarzyszy wypadanie, warto rozważyć zmianę uczesania. Fryzury takie, jak kok czy koński ogon powodują bowiem bardzo duże napięcie włosów. Jeżeli z nich nie zrezygnujemy, uszkodzić możemy mieszki włosowe.
Wypadanie włosów bywa niekiedy także objawem choroby, której towarzyszy wysoka gorączka. Związane jest to z osłabieniem organizmu, przyjmowaniem leków, a niekiedy także niedożywieniem, które towarzyszyć może chorobie. Bardzo ważne jest wówczas regularne przyjmowanie witamin i suplementów, które wzmocnią włosy i uzupełnią niedobory środków odżywczych.
Białko
Włosy w prawie 90% składają się z białka, w związku z czym, warto, aby odpowiednia jego ilość znalazła się w naszym codziennym jadłospisie.
Witaminy z grupy B
Zawierają one tiaminę (witamina B1), ryboflawinę (witamina B2), niacynę (witamina B3) i kwas foliowy (witamina B9). Witaminy te są niezwykle ważne dla zdrowia naszych włosów, skóry, oczu oraz przemiany materii. Witaminę B1, B2 oraz B3 znajdziemy w mięsie, kwas foliowy natomiast, w zielonych warzywach.
Witamina C
100% poziom witaminy C jest w stanie ochronić nas między innymi przed szkorbutem. Jako, że nie jest ona odkładana, należy ją dostarczać organizmowi każdego dnia.
Witamina E
Jest ważna dla zdrowia naszych włosów i skóry oraz prawidłowej pracy mózgu. Pomaga również w utrzymaniu wysokiego poziomu dobrego cholesterolu. Znaleźć ją można między innymi w olejach roślinnych, orzechach, łososiu oraz krewetkach.