Domowe sposoby na bolesną miesiączkę
Aby złagodzić skurcze i odczuwany ból brzucha, do ciała można przyłożyć termofor albo butelkę z ciepłą wodą. Ciepły okład zminimalizuje nieprzyjemne dolegliwości. Wspomnianą metodę warto stosować, gdy okres nie jest zbyt obfity.
Rozkurczowo działają również napary z określonych ziół: melisy, nagietka, mięty albo rumianku. Spokojne picie ciepłego napoju pozwala ponadto na chwilę się zrelaksować. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, w czasie menstruacji warto wspomóc się zatem ziołowymi środkami rozkurczowymi.
Warto pamiętać, że ból miesiączkowy może stać się silniejszy przez stres, a konkretnie przez związane z nim hormony – adrenalinę i kortyzol. W czasie menstruacji trzeba zatem zadbać o relaks, np. poświęcić chwilę na to, żeby się odprężyć, głęboko pooddychać czy pomedytować.
W łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z miesiączką może pomóc również umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacer. Jeżeli ból nie jest obezwładniający, warto pozwolić sobie na lekki wysiłek, który pobudzi krążenie, dotleni komórki i zredukuje napięcie mięśni.
Leki na bóle menstruacyjne
W łagodzeniu comiesięcznego bólu brzucha sprawdzają się popularne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty takie jak paracetamol, ibuprofen albo naproksen. W przypadku uciążliwych skurczów można zastosować tabletki na bóle menstruacyjne o działaniu rozkurczowym zawierające drotawerynę.
U niektórych kobiet na początku każdej miesiączki występuje tzw. migrena menstruacyjna. Jest to ból głowy, któremu zwykle nie towarzyszy aura, utrzymujący się przez ok. 2-3 dni. Czasem trwa do końca krwawienia. Ból głowy w trakcie miesiączki może wiązać się z uwalnianiem prostaglandyn albo spadkiem poziomu estrogenu. Skuteczne w łagodzeniu dolegliwości okazują się środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen. W przypadku niektórych kobiet zalecane jest podawanie estrogenów w czasie okresu.
Menstruacja – jak jeszcze radzić sobie z dyskomfortem?
Podczas miesiączki warto stosować takie środki higieniczne, które uważa się za najwygodniejsze. W przypadku jednych kobiet bardziej komfortowe będzie używanie podpasek, inne czują się lepiej w tamponach, a jeszcze inne wolą kubeczki menstruacyjne. Warto przeanalizować swoje potrzeby i upodobania, by jak najlepiej zadbać o swój komfort.
Poza bólem brzucha częstym objawem miesiączki są wzdęcia, dlatego w trakcie okresu warto zadbać o lekkostrawną dietę. Chociaż przez menstruację może zwiększyć się apetyt, nie należy jeść wszystkiego, co ma się pod ręką. Dotyczy to w szczególności słodyczy i słonych przekąsek, z których lepiej zrezygnować. Ponadto w czasie miesiączki trzeba unikać nadmiernego spożycia alkoholu. Już kilka drinków może nasilić ból brzucha i spowodować mocniejsze krwawienie.
Menstruacja wiąże się z nieprzyjemnymi objawami – bólem brzucha, głowy i innymi dolegliwościami. Choć wspomniane symptomy są naturalne, nie oznacza to, że nie można ich ograniczyć. W łagodzeniu bólu i dyskomfortu sprawdzają się zarówno domowe środki, jak i leki o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Jeżeli objawy towarzyszące menstruacji okazują się bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się z ginekologiem, który poszuka skutecznego sposobu na zredukowanie przykrych dolegliwości.