Ból menstruacyjny jest jedną z charakterystycznych dolegliwości związanych z miesiączką. Zwykle pojawia się na początku okresu, choć przytrafia się nawet przed jego rozpoczęciem. Wiąże się z występowaniem bolesnych skurczów w podbrzuszu, nierzadko promieniujących na plecy w okolicach lędźwi. Podczas okresu można odczuwać też pogorszenie samopoczucia, wahania apetytu albo inne objawy. Jak poradzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi menstruacji?
Domowe sposoby na bolesną miesiączkę
Aby złagodzić skurcze i odczuwany ból brzucha, do ciała można przyłożyć termofor albo butelkę z ciepłą wodą. Ciepły okład zminimalizuje nieprzyjemne dolegliwości. Wspomnianą metodę warto stosować, gdy okres nie jest zbyt obfity.
Rozkurczowo działają również napary z określonych ziół: melisy, nagietka, mięty albo rumianku. Spokojne picie ciepłego napoju pozwala ponadto na chwilę się zrelaksować. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, w czasie menstruacji warto wspomóc się zatem ziołowymi środkami rozkurczowymi.
Warto pamiętać, że ból miesiączkowy może stać się silniejszy przez stres, a konkretnie przez związane z nim hormony – adrenalinę i kortyzol. W czasie menstruacji trzeba zatem zadbać o relaks, np. poświęcić chwilę na to, żeby się odprężyć, głęboko pooddychać czy pomedytować.
W łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z miesiączką może pomóc również umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacer. Jeżeli ból nie jest obezwładniający, warto pozwolić sobie na lekki wysiłek, który pobudzi krążenie, dotleni komórki i zredukuje napięcie mięśni.
Leki na bóle menstruacyjne
W łagodzeniu comiesięcznego bólu brzucha sprawdzają się popularne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty takie jak paracetamol, ibuprofen albo naproksen. W przypadku uciążliwych skurczów można zastosować tabletki na bóle menstruacyjne o działaniu rozkurczowym zawierające drotawerynę.
U niektórych kobiet na początku każdej miesiączki występuje tzw. migrena menstruacyjna. Jest to ból głowy, któremu zwykle nie towarzyszy aura, utrzymujący się przez ok. 2-3 dni. Czasem trwa do końca krwawienia. Ból głowy w trakcie miesiączki może wiązać się z uwalnianiem prostaglandyn albo spadkiem poziomu estrogenu. Skuteczne w łagodzeniu dolegliwości okazują się środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen. W przypadku niektórych kobiet zalecane jest podawanie estrogenów w czasie okresu.
Menstruacja – jak jeszcze radzić sobie z dyskomfortem?
Podczas miesiączki warto stosować takie środki higieniczne, które uważa się za najwygodniejsze. W przypadku jednych kobiet bardziej komfortowe będzie używanie podpasek, inne czują się lepiej w tamponach, a jeszcze inne wolą kubeczki menstruacyjne. Warto przeanalizować swoje potrzeby i upodobania, by jak najlepiej zadbać o swój komfort.
Poza bólem brzucha częstym objawem miesiączki są wzdęcia, dlatego w trakcie okresu warto zadbać o lekkostrawną dietę. Chociaż przez menstruację może zwiększyć się apetyt, nie należy jeść wszystkiego, co ma się pod ręką. Dotyczy to w szczególności słodyczy i słonych przekąsek, z których lepiej zrezygnować. Ponadto w czasie miesiączki trzeba unikać nadmiernego spożycia alkoholu. Już kilka drinków może nasilić ból brzucha i spowodować mocniejsze krwawienie.
Menstruacja wiąże się z nieprzyjemnymi objawami – bólem brzucha, głowy i innymi dolegliwościami. Choć wspomniane symptomy są naturalne, nie oznacza to, że nie można ich ograniczyć. W łagodzeniu bólu i dyskomfortu sprawdzają się zarówno domowe środki, jak i leki o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Jeżeli objawy towarzyszące menstruacji okazują się bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się z ginekologiem, który poszuka skutecznego sposobu na zredukowanie przykrych dolegliwości.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26