Czym jest morfologia krwi?
Morfologia krwi to badanie, które polega na ocenie liczby i jakości poszczególnych elementów krwi, takich jak: czerwone krwinki, białe krwinki, płytki krwi oraz hemoglobina. Wynik morfologii pozwala na ocenę funkcjonowania układu krwionośnego oraz wykrycie ewentualnych zaburzeń w organizmie.
Jedno badanie - szereg zastosowań
Morfologia jest bardzo często narzędziem diagnostycznym. Lekarz zaleci nam wykonanie tego badania m.in.:
- przy regularnych badaniach kontrolnych, aby profilaktycznie sprawdzić ogólny stan zdrowia naszego organizmu,
- w przypadku wystąpienia objawów chorobowych, takich jak zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, bóle stawów, infekcje, gorączka, krwawienia, duszność i inne. Dzięki wynikom będzie w stanie przygotować dalszy plan leczenia.
- przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, aby wykryć czy istnieją jakieś przeciwwskazania do operacji,
- w przypadku podejrzenia: niedokrwistości, infekcji, chorób krwi, zaburzeń układu krwiotwórczego i innych chorób związanych z układem krwionośnym,
- w celu monitorowania skuteczności leczenia, jeśli pacjent cierpi na chorobę, która wpływa na układ krwionośny.
Czego możemy się dowiedzieć z morfologii krwi?
Wynik morfologii krwi pozwala wykryć ewentualne zaburzenia w organizmie, takie jak: niedokrwistość, choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Pozwala także na ocenę skuteczności terapii oraz monitorowanie stanu zdrowia pacjenta
Jak często wykonywać morfologię krwi?
Częstotliwość wykonywania morfologii krwi zależy od wieku pacjenta oraz stanu jego zdrowia. Zazwyczaj badanie to wykonuje się raz w roku, jednak w przypadku osób z chorobami przewlekłymi lub podejrzeniem chorób krwi, badanie to może być wykonywane częściej.
O co należy zadbać przed badaniem krwi?
Należy unikać spożywania alkoholu oraz papierosów w dniu poprzedzającym badanie. Przed badaniem należy także zachować odpowiednią dietę oraz unikać spożywania ciężkostrawnych posiłków.
W przypadku stosowania leków, warto skonsultować się z lekarzem, czy należy je odstawić przed badaniem. Równocześnie należy poinformować lekarza o ewentualnych chorobach przewlekłych.
I na koniec najważniejsze
Częstym błędem jest zgłoszenie się na pobranie krwi nie będąc na czczo. Nawet żucie gumy lub wypicie porannej kawy może doprowadzić do zmiany wyników na tyle istotne, by dać nieprawidłowy odczyt. A to może znacząco wydłużyć proces leczenia.
Badania diagnostyczne w Jutro Medical
Pacjenci przychodni jutra - Jutro Medical mają teraz możliwość skorzystania z szerokiej oferty badań diagnostycznych. Sprawdź na https://jutromedical.com/sklep