1. Jednorazowa pomoc
Kiedy urodzisz dziecko, otrzymasz jednorazową pomoc finansową w wysokości 1000 złotych. Musisz jednak najpierw złożyć w niosek w gminnym albo miejskim ośrodku pomocy społecznej. Pieniądze te należą się tym osobom ,w przypadku których dochód na jedna osobę w skali miesiąca nie przekracza 1922 złotych. Wniosek o przyznanie tak zwanego becikowego należy zrobić najpóźniej w ciągu 12 miesięcy od przyjścia na świat dziecka.
2. Świadczenie 500 plus
Przysługuje ono na drugie i każde następne (niekiedy już na pierwsze , gdy dochód rodziny jest bazo mały) dziecko. Przysługuje ono każdej rodzinie. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek (tradycyjnie w urzędzie bądź też drogą elektroniczną, jeśli oczywiście posiadamy podpis elektroniczny.
3. 1000 złotych przez cały rok
Na kwotę 1000 złotych miesięcznie przez cały rok także mogą liczyć niektórzy z rodziców. Świadczenie to nazywane jest innymi słowy „kosiniakowym”. Otrzymują je te osoby, którym nie przysługuje trwający rok urlop rodzicielski. Mowa między innymi o studentach albo osobach zatrudnionych na umowę o dzieło czy jedynie na część etatu, rolnikom także.
4. Zasiłek rodzinny
Jeśli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 674 złotych (lub 764 złotych, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne), należy Wam się zasiłek rodzinny. O jakiej wysokości mówimy? Na dziecko do piątego roku życia(a zatem i na to, które urodziło się dopiero niedawno) można otrzymać 95 złotych, w przypadku starszych dzieci będą to kwoty 124 i 135 złotych.
5. Dodatek do zasiłku podczas urlopu wychowawczego
Dodatek ten wynosi 400 złotych miesięcznie, w przypadku urodzenia dziecka niepełnosprawnego lub większej ilości dzieci jednocześnie czas jego wypłacania zostaje wydłużony.