1. Zasiłek rodzinny
Tutaj oczywiście liczy się kryterium dochodowe – jeśli przekroczysz daną kwotę, pieniądze nie będą Ci przysługiwały. O jakich sumach mowa? Otóż gdy na jednego członka Twojej rodziny przypada miesięcznie kwota nie wyższa niż 674 złote, otrzymasz świadczenie. W przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym są to 764 złote.
Ile wynosi ów zasiłek? Na dziecko do piątego roku życia otrzymasz 95 złotych. Gdy Twoja pociecha ma 5-18 lat, państwo zasili Twoją rodzinę kwotą 124 złotych miesięcznie, gdy dziecko ma 18-24 lata, będzie to 135 złotych.
2. Dodatki do zasiłku rodzinnego
Możesz też liczyć na aż 6 rodzajów dodatków do tego świadczenia. Kiedy urodzisz dziecko, otrzymasz jednorazowo kwotę 1000 złotych. Kiedy jesteś na urlopie wychowawczym, państwo wspomoże Cię co miesiąc kwotą 400 złotych. Pieniądze są zwykle wypłacane przez 24 miesiące, jednak gdy przy jednym porodzie przyjdzie na świat więcej niż jedno dziecko, czas ten wydłuży się do 36 miesięcy. Gdy mamy do czynienia z dzieckiem niepełnosprawnych, będą to 72 miesiące. Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Twoje dziecko otrzyma 100 złotych. Gdy zamieszka ono w innej miejscowości, aby się uczyć, miesięcznie zyskacie 113 złotych, gdy będzie dojeżdżało w tym celu poza miejsce zamieszkania – 69 złotych.
Oczywiście nie zapomniano także o zasiłku dla matki niepełnosprawnego dziecka na jego rehabilitację i naukę. Jej rodzina otrzyma co miesiąc kwotę 90 złotych (do czasu, aż nie skończy ono pięciu lat) lub 110 złotych (na dziecko powyżej piątego roku życia. Dodatek do zasiłku wynosi w tym przypadku 193 złote. Rodziny wielodzietne natomiast mogą otrzymać po 95 złotych na trzecie oraz każde kolejne dziecko.