1. Zasiłek rodzinny
Dokładnie tak samo, jak do tej pory, w grę wchodzi tutaj kryterium dochodowe. Świadczenie otrzymają te z rodzin, w przypadku których miesięczny dochód na jedną osobę nie przekroczy 674 złotych. Kiedy jesteś matką dziecka niepełnosprawnego, kryterium to wynosi 764 złote.
2. Na jakie kwoty możesz liczyć
Na dziecko, które nie ukończyło jeszcze piątego roku życia, miesięcznie otrzymasz 95 złotych. Jeśli Twoja pociecha jest między piątym a osiemnastym rokiem życia, ta kwota wyniesie 124 złote. Jeżeli zaś jest już dorosłe, jednak nie ukończyło dwudziestego czwartego roku życia, przysługuje Ci kwota 135 złotych na miesiąc.
3. Dodatki do zasiłku rodzinnego
Bardzo ważna kwestią są tez dodatki do zasiłku rodzinnego. Gdy urodzisz dziecko, dostaniesz jednorazowy zastrzyk gotówki w wysokości 1000 złotych. Gdy wychowujesz dziecko samotnie, otrzymasz od państwa 193 złote. Gdy Twoje dziecko jest niepełnosprawne i nie ukończyło piątego roku życia, przysługuje Ci kwota 90 złotych miesięcznie, gdy jest starsze – 110 złotych. Jeśli Twoja rodzina jest wielodzietna, na trzecie i każde kolejne dziecko otrzymasz 95 złotych na każdy miesiąc. Gdy jesteś na urlopie wychowawczym, państwo da Ci miesięcznie dodatek w wysokości 400 złotych. Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego należy Ci się 100 złotych. Gdy Twoje dziecko wyprowadzi się poza miejsce zamieszkania, by się uczyć, otrzymasz 113 złotych, gdy będzie dojeżdżało do innej miejscowości, 69 złotych miesięcznie.
4 Zasiłek macierzyński
W tym przypadku liczy się forma Twojego zatrudnienia oraz wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Możesz liczyć na 80 procent podstawy Twojego wynagrodzenia, 60 procent albo 100 procent w zależności od Twojej sytuacji.
Oczywiście jeśli w kwestii zasiłków na dziecko nastąpią w najbliższym czasie jakieś zmiany, będziemy z całą pewnością o tym informować. Warto na bieżąco śledzić wszystkie doniesienie i znać swoją sytuację oraz przywileje!