1. Zasiłek macierzyński
Tutaj bywa bardzo różnie, bowiem jego wysokość uzależniona jest od formy zatrudnienia matki, stażu jej pracy, a nawet od tego, kiedy złoży ona wniosek o ów zasiłek. Każdy z przypadków należy zatem rozważać indywidualnie.
2. Zasiłek rodzinny
Jeśli chodzi o to świadczenie, kwoty nie zmieniły się. Oczywiście pod uwagę brane jest tutaj kryterium dochodowe, które wynosi 674 złote miesięcznie na każdego z członków rodziny. W przypadku rodzin, w których jest dziecko niepełnosprawne, mamy tutaj do czynienia z kwotą 764 złotych na jedną osobę. Jaka jest wysokość tego zasiłku? Na dziecko do piątego roku życia otrzymasz 95 złotych, jeśli ma ono 5-18 lat, będzie to kwota rzędu 124 złotych, jeśli ma powyżej 18 lat, ale nie miało jeszcze dwudziestych czwartych urodzin, Wasz budżet miesięcznie zasili kwota 135 złotych.
Oczywiście nie zapominamy także o różnego rodzaju dodatkach. Za urodzenie dziecka kobiecie należy się jednorazowa kwota w wysokości 1000 złotych. Jeśli jest ona na zasiłku wychowawczym, co miesiąc jej konto zasili 400 złotych. Jest on wypłacany zwykle przez 24 miesiące, jednak gdy kobieta urodziła więcej niż jedno dziecko jedocześnie, będzie to czas 36 miesięcy. Na wypłacanie dodatku przez 72 miesiące mogą natomiast matki dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Kobiety samotnie wychowujące dziecko dostaną zaś od państwa co miesiąc 193 złote. Na kształcenie oraz rehabilitację dziecka niepełnosprawnego otrzymać można zaś miesięcznie 90 złotych (gdy ma ono mniej niż 5 lat) lub 110 złotych (gdy ma ono ponad 5 lat). 113 złotych to kwota, którą otrzymują rodziny, gdy dziecko zamieszka poza miejscem zamieszkania, by się tam kształcić, na dojazdy zaś przewidziana jest kwota rzędu 69 złotych. Na rozpoczęcie roku szkolnego przysługuje kwota 100 złotych. W przypadku rodzin wielodzietnych na trzecie i każde kolejne dziecko przysługuje kwota 95 złotych.