Dużą rolę w doborze kształtu paznokcia odgrywa obłączek – zabarwiony na biało obszar tuż u nasady paznokcia przypominający swoim kształtem półksiężyc, aczkolwiek nie jest to regułą. Jego kształt sugeruje, w jaki sposób należy piłować płytki, aby dobrze wyglądały. Może się zdarzyć, że obłączek będzie niewidoczny, wówczas na długość i kształt paznokci mają wpływ inne czynniki.
Podstawowa zasada głosi, że długość paznokcia powinna być tym większa, im krótsze mamy palce. Dłonie o długich, szczupłych palcach prezentują się równie dobrze w krótkich jak i długich paznokciach, nie można jednak przesadzać z ich długością, by nie uzyskać tzw. szponów.
edwardderule @ 123rf.com
Okrągły kształt płytki sprawdzi się u osób, które dużo pracują dłońmi, ponieważ są odporne na uszkodzenia, a dzięki spiłowaniu boków rzadziej się zdzierają oraz tych, których paznokcie są łamliwe i niedostatecznie twarde.
Najpopularniejsze są paznokcie kwadratowe, jednak nie każdej dłoni pasują. Wybierać go mogą jedynie panie o szczupłych, dość długich palcach i średniej długości paznokciach. Kwadratowe zakończenie płytki paznokcia jest narażone na zatarcia, dlatego trzeba je utwardzić, np. warstwą akrylu.
Owalny kształt jest bardzo uniwersalny – pasuje do każdego kształtu dłoni. Wysmukla palce, a w dodatku jest bardzo łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji, ponadto, stanowi idealną bazę pod wszelkiego rodzaju zdobienia.
Nieco dłuższa i bardziej spiłowana wersja kształtu owalnego to paznokcie o kształcie przypominającym migdał. To najchętniej wybierany przez panie kształt, ponieważ pięknie wysmukla dłonie i nadaje im eleganckiego sznytu.
Długie i ekstremalnie wąskie paznokcie są jednak trudne w utrzymaniu i bezwzględnie konieczne jest ich utwardzenie. W dodatku są w życiu codziennym mało praktyczne, z tego względu lepiej wybierać je na ważne wyjścia, aby nadać stylizacji seksapilu.
subbotina @ 123rf.com