Jak można dostać się do Nowej Zelandii?
Najbardziej racjonalnym, bezpiecznym i szybkim sposobem jest skorzystanie z transportu lotniczego. Ceny przelotów nie należą do najtańszych, ale im wcześniej zacznie się poszukiwania, np. na pół roku przed planowaną podróżą, tym można dostać je taniej. Przeważnie ceny wynoszą 6-10 tysięcy złotych od osoby za podróż w tę i z powrotem, ale trafiają się też okazje na bilety za 2,5-3,5 tysięcy złotych.
Warto zwrócić przy tym uwagę na czas przelotu. Nowa Zelandia leży dosłownie na drugim końcu świata, dzieli ją z Polską różnica 12 godzin czasu. Tańsze bilety oznaczają najczęściej, że czas podróży będzie wydłużony i zamiast trwać np. mniej niż 30 godzin, potrwa 50-60. Najlepiej, by międzylądowań było jak najmniej, góra 2. Długie oczekiwanie na lotnisku na kolejny lot jest bardzo męczące.
Noclegi w Nowej Zelandii
Bez obaw, Nowa Zelandia jest co prawda krajem odległym, ale w pełni rozwiniętym i o europejskich standardach. Nowa Zelandia posiada cały wachlarz możliwości noclegowych: od ekskluzywnych i drogich hoteli, poprzez te nieco tańsze, ale nadal o wysokim standardzie, przez hostele i bursy młodzieżowe, schroniska dla backpackersów, ośrodki B&B, domki na wynajem, aż po parki kempingowe. Nam zdarzyło się nawet nocować w wagonie na terenie stacji wypasania owiec, z dala od cywilizacji. Super przeżycie i ten widok rozgwieżdżonego nieba!
Gdzie szukać noclegów? Szybko, z możliwością odwołania rezerwacji, można to zrobić np. przez stronę Booking.com. Sprawdź, jak tanio możesz zorganizować tego typu podróż poślubną.
Przyroda w Nowej Zelandii jest po prostu piękna
Roślinność Nowej Zelandii jest wyjątkowa na skalę światową. Wiele drzew, kwiatów, krzewów i traw można spotkać tylko tutaj. Podobnie jest z wieloma gatunkami zwierząt, np. ptaków. Nowozelandczycy dbają o swój ekosystem. Mają wręcz bzika na tym punkcie, by równowaga w świecie przyrody nie została zachwiana. Dlatego na co dzień żyją bardzo ekologicznie. Segregują śmieci, chronią endemiczne gatunki flory i fauny, a energię elektryczną pozyskują głównie z odnawialnych źródeł. Aż 53% prądu wytwarzanego jest w elektrowniach wodnych. Poczytaj o innych tego typu ciekawostkach.
Poza tym człowiek, a zwłaszcza turyści, do wielu miejsc mają zabroniony lub ograniczony dostęp. Najbardziej malownicze plaże spotkać można np. w parku narodowym Abel Tasman. Dostać się tam można kajakiem, łodzią, pieszo lub rowerem – samochody nie są tam mile widziane. Grzechem byłoby nie wspomnieć o kolejnym parku narodowym – Fiordland. Jak sama nazwa wskazuje, słynie on z fiordów. Jest to obszar Nowej Zelandii, gdzie występują największe opady deszczu, ale warto tam zawitać. Tylko około 10% terenu parku jest udostępniane turystom, reszta podlega ścisłej ochronie!
Każdy znajdzie tu coś dla siebie
Miłośnicy przyrody mogą wypożyczyć wóz kempingowy i nocować pod gołym niebem. Zapewnią sobie niezapomniane przeżycia i poznają wiele pięknych, zielonych miejsc.
Zapaleni rowerzyści skorzystać mogą z oferty kilkudziesięciu tras rowerowych. Na rowerze dostać można się w wiele półdzikich miejsc niedostępnych dla zmotoryzowanych podróżnych. Trasy są zróżnicowane, jednak trzeba się liczyć z tym, że większość obszaru Nowej Zelandii stanowi teren pagórkowaty, wskazane więc jest przygotowanie kondycyjne.
Zwolennicy sportów ekstremalnych mogą się wybrać do wielu punktów, gdzie skacze się na bungee. Bardzo popularne są spływy pontonowe, rafting oraz rejsy na odrzutowych motorówkach (tzw. jet boat rides). Dużą popularnością cieszą się również skoki spadochronowe, paralotnie czy coraz częściej spotykany base jumping – wingsuit.
Ale i dla fanów miejskich atrakcji znajdą się w Nowej Zelandii ciekawe oferty, szczególnie w Auckland, Wellington, Christchurch i Queenstown. Nocne życie tu rozkwita, a za dnia odwiedzić można wiele restauracji oferujących światowe i lokalne specjały, do których podawane jest nowozelandzkie wino – jedno z najlepszych na świecie.
Podsumowując, Nowa Zelandia to wymarzony cel wyprawy w ramach podróży poślubnej. Kraj ten daje wiele możliwości spędzenia ze sobą wolnego czasu i obcowania z naturą. Idealna odskocznia od codzienności.