Natłok obowiązków
Sprzątanie, gotowanie, dekorowanie domu – według społecznej roli perfekcyjnej pani domu, to wszystko spoczywa na barkach kobiety. Przyjmuje się, że przed świętami należy dokładnie posprzątać cały dom, łącznie z umyciem dekoracyjnych, nieużywanych kieliszków i wytrzepaniem dywanów. Idealna gospodyni nie kupuje gotowych dań w sklepie. Wszystkie potrawy przyrządza sama, ciesząc się ich zapachem unoszącym się w domu. Przy tym wszystkim w wigilijny wieczór powinna wyglądać promiennie i być wypoczętą. Czy to w ogóle jest możliwe?
Świąteczny odpoczynek
Wydawałoby się, że wraz z nastaniem wigilii kończą się kobiece obowiązki. Nic bardziej mylnego. Przecież po kolacji trzeba posprzątać i umyć naczynia, a w kolejnych dniach zacząć wszystko od nowa: śniadanie, sprzątanie, obiad, itd. przez całe święta. Nawet, jeżeli cała rodzina jedzie z wizytą do krewnych lub znajomych nie zawsze uda się odpocząć, przecież mamie czy teściowej należy pomóc w kuchni. Więc jeżeli kobieta chce naprawdę odpocząć, to może dokonać tego jedynie wyjeżdżając gdzieś daleko od domu.
Świąteczna nerwówka
Zaczyna się przeważnie na około dwa tygodnie przed świętami, kiedy to robi się pierwsze świąteczne zakupy i nabywa część prezentów. Później im bliżej świąt tym gorzej, a za prawdziwe apogeum stresu uważa się dzień przed wigilią. W zależności od wypełnienia założeń przygotowanego wcześniej terminarza, perfekcyjna pani domu przesypia noc lub nie.
Jak przetrwać przygotowania i nie zwariować?
Przede wszystkim pamiętaj, że nie musisz być idealna, bo idealne kobiety istnieją jedynie w telewizji. Możesz nie lubić mycia okien i pieczenia ciasteczek i zwyczajnie tego nie robić. Pozwól sobie na odrobinę odpoczynku i poświęć czas rodzinie, na pewno będą z tego bardziej zadowoleni niż z kolejnego ciasta czy pierogów. Trzymaj się kilku podstawowych zasad:
-
w świąteczne przygotowania zaangażuj całą rodzinę – dzięki temu będziesz mogła poświęcić czas na inne obowiązki lub wykorzystać go dla siebie, a nic nie uczy dzieci odpowiedzialności lepiej niż obowiązki. Jeżeli spędzasz wigilię w gronie większej rodziny, podzielcie się potrawami do przygotowania;
-
część dań możesz kupić w sklepie – są one równie smaczne, jak te robione w domu, a koszt nabycia nie jest wcale tak wysoki jak mogłoby się wydawać;
-
zaproponuj podział przygotowania prezentów – jeżeli każdy członek rodziny wylosuje jedną osobę, dla której ma kupić prezent, na pewno cała rodzina będzie zadowolona, a Twój budżet nie zostanie zbytnio nadszarpnięty.