Prace kuchenne
Jedną z 12 tradycyjnych potraw, które przyrządzamy na wigilijną kolację, są pierogi z kapustą i grzybami. Najlepsze są te zrobione „na świeżo”, najlepiej w dzień wigilii, jednak jest to bardzo pracochłonne zajęcie. Można więc pomyśleć o przygotowaniu farszu nawet na kilka dni przed świętami i zamrożeniu go. Przed lepieniem pierogów wystarczy odpowiednio wcześnie wyciągnąć go z zamrażarki i gotowe! Dla wyjątkowo zapracowanych istnieje też możliwość zamrożenia gotowych pierogów.
Wcześniej można, a nawet trzeba, przygotować pierniki. Te wyjątkowe ciasteczka mają jedną, godną uwagi właściwość – im dłużej leżą upieczone tym są lepsze. Śmiało można więc zrobić je nawet na kilka tygodni przed świętami. Lukrowanie i ozdabianie ciasteczek również można zrobić wcześniej niż przed samymi świętami.
Także część kulinarnych dekoracji można przygotować wcześniej. Na choince pięknie wyglądają ususzone plasterki cytryn i pomarańczy. Owoce wystarczy pokroić i ususzyć w piekarniku lub na kaloryferze. Można w nie powbijać goździki, które dodatkowo dodadzą pięknego, świątecznego zapachu. Tak przygotowane dekoracje mogą spokojnie poczekać do świąt przez bardzo długi czas.
Bezpośrednio przed świętami
Niektórych potraw niestety nie można przygotować wcześniej. Zupa grzybowa, barszcz, kutia lub smażony karp to dania, które zdecydowanie nie nadają się do zamrożenia lub przechowywania w słoiku. Taka sama zasada dotyczy ciast. Jednak do samego przygotowania tych potraw można się wcześniej przygotować, np. kupując produkty takie jak mąka, cukier, suszone owoce lub mak.