Organizacja świąt Bożego Narodzenia to duże przedsięwzięcie. Wymaga znalezienia czasu na wykonanie wielu obowiązków, jak sprzątanie, gotowanie, przygotowanie świątecznych dekoracji oraz zakupy żywności i prezentów. Na szczęście obecny poziom techniki, również tej stosowanej w kuchni, pozwala część rzeczy przygotować wcześniej. Które potrawy stwarzają taką możliwość?
Robert Przybysz @ 123rf.com
Prace kuchenne
Jedną z 12 tradycyjnych potraw, które przyrządzamy na wigilijną kolację, są pierogi z kapustą i grzybami. Najlepsze są te zrobione „na świeżo”, najlepiej w dzień wigilii, jednak jest to bardzo pracochłonne zajęcie. Można więc pomyśleć o przygotowaniu farszu nawet na kilka dni przed świętami i zamrożeniu go. Przed lepieniem pierogów wystarczy odpowiednio wcześnie wyciągnąć go z zamrażarki i gotowe! Dla wyjątkowo zapracowanych istnieje też możliwość zamrożenia gotowych pierogów.
Wcześniej można, a nawet trzeba, przygotować pierniki. Te wyjątkowe ciasteczka mają jedną, godną uwagi właściwość – im dłużej leżą upieczone tym są lepsze. Śmiało można więc zrobić je nawet na kilka tygodni przed świętami. Lukrowanie i ozdabianie ciasteczek również można zrobić wcześniej niż przed samymi świętami.
Także część kulinarnych dekoracji można przygotować wcześniej. Na choince pięknie wyglądają ususzone plasterki cytryn i pomarańczy. Owoce wystarczy pokroić i ususzyć w piekarniku lub na kaloryferze. Można w nie powbijać goździki, które dodatkowo dodadzą pięknego, świątecznego zapachu. Tak przygotowane dekoracje mogą spokojnie poczekać do świąt przez bardzo długi czas.
Bezpośrednio przed świętami
Niektórych potraw niestety nie można przygotować wcześniej. Zupa grzybowa, barszcz, kutia lub smażony karp to dania, które zdecydowanie nie nadają się do zamrożenia lub przechowywania w słoiku. Taka sama zasada dotyczy ciast. Jednak do samego przygotowania tych potraw można się wcześniej przygotować, np. kupując produkty takie jak mąka, cukier, suszone owoce lub mak.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29