Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.

Lisa Young @ 123rf.com
Źródła tradycji
Jemioła była znana już w starożytności. Uważano ją za roślinę magiczną i silny talizman. W jej siłę wierzyli nawet druidzi. Traktowana była jako symbol życia i płodności, a owoce to znak boskiego nasienia. Praktyka wieszania jemioły w domu powinna uchronić wszystkie mieszkające w nim osoby od chorób oraz przynosić im szczęście.
W obecnych czasach
Zwyczaj całowania pod jemiołą pojawił się w Anglii. Według tamtejszej tradycji, po każdym pocałunku mężczyzna ma za zadanie zerwać jeden jej owoc. Jeżeli uda mu się zerwać je wszystkie, może liczyć w danym roku na niezwykłe szczęście w miłości. Powinien również oczekiwać narodzin potomka.
Tradycja polska
Według polskiej tradycji, jemiołę należy powiesić w konkretnym miejscu i czasie, tj. nad stołem wigilijnym i dopiero po pojawieniu się pierwszej gwiazdki. Opcjonalnie dopuszcza się wieszanie jemioły także nad wejściem do domu lub nad kuchnią. Po świętach jemioła powinna zostać zasuszona, aby zachować jej magiczne właściwości na cały rok.
Kamila
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu? 2017-12-24 06:41:02 2016-09-14 10:08:42