Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
jeka81 @ 123rf.com
Niematerialnie
Przywołanie świątecznego nastroju może się okazać całkiem proste. Wystarczy przypomnieć sobie, jak bardzo cieszyły nas święta, kiedy byliśmy dziećmi. Jeśli to nie wystarczy, dobrym sposobem jest wsłuchanie się w historie opowiadane przez naszych rodziców lub dziadków. To nadal za mało? Spacer po świątecznie udekorowanym mieście z pewnością obudzi w nas ciepłe uczucia.
Materialnie
Nie ubrałaś jeszcze choinki? Zrób to jak najszybciej! Wybierz koniecznie tę żywą, która będzie pachnieć igliwiem. Zawieś na niej bombki, własnoręcznie wykonane ozdoby i słodkości, a także lampki. Światełka możesz rozwiesić nie tylko na choince, ale również w innych częściach domu, np. nad lustrem, na balkonie lub poręczy schodów. Wprowadzą niewątpliwie świąteczny nastrój.
Zapach choinki nie wystarczy? Obierz i zjedz mandarynkę lub pomarańcz. Zapach cytrusów uaktywni pozytywne świąteczne skojarzenia. Może warto w tym roku samodzielnie przygotować kilka potraw więcej, które zazwyczaj kupujesz w sklepie „na gotowo”? Również woń grzybów, kiszonej kapusty i barszczu stwarza pozytywny bodziec.
Jeśli i to nie pomaga posłuchaj kilku kolęd lub innych piosenek świątecznych, obejrzyj film ze świątecznym motywem i przeczytaj w gazecie lub Internecie kilka artykułów o świętach.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Za co kochamy święta, czyli niezwykła moc świąt!
Boże Narodzenie to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez Polaków świąt w całym roku. Wielu z nas kojarzy się głównie z gruntownymi porządkami, wielkimi zakupami, problemem z prezentami i długimi godzinami spędzonymi przy gotowaniu. Tymczasem powinien być to czas spędzony z rodziną, czas wzmożonej refleksji i radości, która często gubi się w nadmiarze obowiązków i przygotowań. Za co więc tak kochamy te święta?
-
Święta w małżeńskiej zgodzie, czyli co powinniście wiedzieć o waszym związku
Boże Narodzenie to stresujący czas. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i napięciu. Wtedy szczególnie jesteśmy skorzy do kłótni z partnerem, chociaż bardzo nam zależy, aby utrzymać z nim dobre stosunki. Jak to zrobić skoro nasza druga połówka ma zdecydowanie inne zdanie na temat świątecznych wydatków lub kolejności przygotowań? Zamiast się gniewać lepiej spróbować rozwiązać konflikt. Przeczytaj, jak to zrobić.
Kamila
Święta w małżeńskiej zgodzie, czyli co powinniście wiedzieć o waszym związku 2017-12-05 07:29:55 2016-09-14 08:57:20