Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
Aleksander Sajewicz @ 123rf.com
Świąteczne zioła
Używane w okresie świątecznym zioła to:
-
Gałka muszkatołowa – zioło uniwersalne, które najczęściej dodajemy do mięs, ryb i grzybów, ale także do zup, jarzyn i ciast. Mało kto wie, że pochodzący z wyspy Molouki muszkat działa kojąco na układ pokarmowy, w szczególności zmniejszając nadkwasotę żołądka. Intensywny smak i dobroczynne właściwości zawdzięcza olejkom lotnym i pektynom.
-
Kardamon – najczęściej spożywany jako dodatek do kawy, ale dodaje się go również do alkoholu, ciast, marcepanu, mięs i pasztetów. Ze względu na wysoką zawartość cukru, tłuszczów, skrobi i olejków eterycznych ceniony jest jako środek leczniczy. Największy wpływ ma na układ nerwowy, dlatego stosuje się go w leczeniu depresji, obniżonych stanów nastroju, a także jako składnik środków służących do pobudzenia apetytu.
-
Cynamon – idealny do jabłek, ciast, potraw z ryżu, ryby po grecku, a w formie kawałków, także do grzanego piwa lub wina i kompotów owocowych. Część przyprawowa to brązowa kora, którą stosuje się najczęściej w formie proszku lub drobno posiekanych kawałków. Popularny jest przede wszystkim przez niezwykle aromatyczny zapach, który pobudza apetyt. Dzięki związkom wchodzącym w jego skład, tj. olejkom, lotnym, skrobi, żywicy, cukrów i garbników, działa rozluźniająco, rozkurczowo i uspokajająco, a także wspomaga trawienie.
-
Imbir – stosowany głównie do zup i mięs, a także ze względu na właściwości rozgrzewające i przeciwwymiotne, jako środek leczniczy na chorobę lokomocyjną. Pochodzi z Chin i, jak większość tamtejszych ziół, charakteryzuje się intensywnym smakiem i korzennym zapachem. Doskonale usprawnia trawienie po zjedzeniu tłustych potraw. Najbardziej cenne w imbirze są olejki lotne, żywice, cukry oraz gingerol. Występuje w formie sproszkowanej lub w kawałkach kłączy.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Za co kochamy święta, czyli niezwykła moc świąt!
Boże Narodzenie to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez Polaków świąt w całym roku. Wielu z nas kojarzy się głównie z gruntownymi porządkami, wielkimi zakupami, problemem z prezentami i długimi godzinami spędzonymi przy gotowaniu. Tymczasem powinien być to czas spędzony z rodziną, czas wzmożonej refleksji i radości, która często gubi się w nadmiarze obowiązków i przygotowań. Za co więc tak kochamy te święta?
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29