Pielęgnuj
Choć są kobiety, które pod oczy stosują kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy, my nie polecamy tej metody. Kremy pod oczy nie są wymysłem marketingowym firm kosmetycznych, ale zaspokojeniem realnych potrzeb. Przede wszystkim aktywne składniki w kosmetykach do twarzy mogą podrażniać spojówki. Poza tym cienka i delikatna skóra sama w sobie jest bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień oraz alergii. Dlatego należy wybierać preparaty stworzone specjalnie do pielęgnacji tej okolicy. Dokładne codzienne zmycie makijażu to obowiązek: pozostawienie go na noc może sprzyjać podrażnieniom i obrzękom. Najlepiej sięgać w tym celu po kosmetyk hypoalergiczny stworzony do demakijażu oczu lub – choćby – przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania go na tych obszarach skóry. Kremy pod oczy często mają delikatniejszą – żelową lub kremowo-żelową formułę. Dzięki temu nie obciążają cienkiej skóry pod oczami, tak jak bogate preparaty do pielęgnacji twarzy.
Jaki problem, taki krem
W zależności od problemu, dermatolodzy polecają rozświetlające i odmładzające kremy pod oczy z retinolem i witaminą C w bezpiecznych dla delikatnej skóry formułach lub tradycyjne składniki takie jak świetlik, aloes, babka lancetowata, arnika czy wyciąg z herbaty. Ich zadaniem jest złagodzenie ewentualnych podrażnień, obkurczenie drobnych naczynek (dzięki czemu cienie pod oczami staną się mniej widoczne) i likwidacja obrzęków. Przy skórze skłonnej do alergii najlepiej wybierać preparaty hipoalergiczne, zawierające minimum składników. Skórę wokół oczu trzeba szczególnie chronić przed promieniowaniem UV: jest cienka, a więc dużo bardziej narażona na fotostarzenie. Ale uwaga: w przypadku kosmetyków z filtrami nie można pozwolić sobie na zastosowanie preparatu ochronnego do twarzy, bo na 100% podrażni oczy. W seriach słonecznych można – na szczęście – znaleźć preparaty pod oczy z wysoką ochroną. Zazwyczaj zawierają one filtry mineralne – zawarty w nich tlenek cynku nie powoduje podrażnień ani oczu, ani skóry wokół nich. Na co dzień, poza upalnym dniami, najlepiej stosować kremy pod oczy, które dodatkowo mają filtry przeciwsłoneczne – zwykle z przeciętnym faktorem SPF 15–25.
Kamufluj
Korektor pod oczy to kosmetyczny must-have, który odświeży i odmłodzi nawet bardzo zmęczone spojrzenie. Podstawą jest korektor rozświetlający o lekkiej, płynnej konsystencji. Świetnie maskuje cienie, ale uwaga: kobiety w średnim wieku powinny unikać przesadnie rozjaśniających kosmetyków w okolicy oczu, bo rozświetlając skórę, podkreślają jednocześnie jej wiotkość i zmarszczki. Dobrym wyborem, bez względu na wiek, jest korektor mineralny, dużo bezpieczniejszy również dla alergików. Kosmetyk należy wklepać (nie wcierać!) w skórę wokół oczu i uważać z ilością preparatu. Zbyt wiele może sprawić, że zmarszczki i cienie staną się wyraźniejsze. Jeśli nie mamy specjalnego korektora pod oczy, możemy zastosować trik profesjonalnych makijażystów, czyli zmieszać korektor do maskowania niedoskonałości twarzy z kremem pod oczy i nałożyć go pędzelkiem lub wklepać opuszkami palców. Podobny efekt uzyskamy, nakładając na skórę pod oczami krem BB pod oczy. To wszechstronny kosmetyk, który nie tylko kamufluje cienie, ale też pielęgnuje delikatną okolicę oczu. Daje bardzo subtelny efekt, więc świetnie nadaje się do poprawek makijażu w ciągu dnia, nawet bez użycia lusterka.
To warto wiedzieć
- Jeśli masz skłonność do worków pod oczami, unikaj soli. Zamiast dosalać potrawy, sięgnij po zioła, takie jak tymianek, majeranek czy rozmaryn.
- Lecz alergię: stosując preparaty antyhistaminowe unikniesz opuchniętych powiek i zaczerwienia oczu.
- Śpij na plecach: zmniejszysz w ten sposób ryzyko obudzenia się z workami pod powiekami.
- Ogranicz picie alkoholu. Alkohol wysusza skórę. Pozbawiona wody staje się przejrzysta i wiotka, sprawiając że cienie i worki są bardziej widocznie.
- Rzuć palenie: papierosy podobnie jak alkohol wysuszają skórę. Na dodatek ten nałóg powoduje szybsze starzenie się, a więc i skóra wokół oczu szybciej traci elastyczność.