Samodzielne przygotowanie olejku do demakijażu jest niezwykle proste, zajmuje dosłownie kilka minut i składa się tylko z kilku składników: oleju bazowego, oleju dodatkowego, soku z aloesu, witaminy E oraz gliceryny.
Olejek do demakijażu - przepis podstawowy
- 25 ml dobrej jakości, nierafinowanego oleju bazowego
- 20 ml 100% soku z aloesu
- 5 ml oleju dodatkowego ( jojoba, awokado, słonecznikowy, migdałowy, rycynowy)
- 5 ml naturalnej witaminy E
- 5 ml gliceryny roślinnej
- 20 kropli esencji - naturalnego olejku eterycznego
Jak dobrać olej bazowy do rodzaju skory?
- cera normalna: olej migdałowy
- cera sucha i dojrzała: sezamowy
- cera tłusta i trądzikowa: jojoba lub słonecznikowy
Jak dobrać esencję do rodzaju skóry?
Przykładowe propozycje:
- cera normalna: rozmaryn, cytryna
- cera sucha: róża, jaśmin, drzewo sandałowe
- cera tłusta: cytryna, bergamotka, jałowiec
- cera dojrzała: lawenda, neroli
- cera trądzikowa: lawenda, drzewo herbaciane
Kilka dodatkowych wskazówek
- Do oleju bazowego można dodać według uznania olej dodatkowy. Jeżeli np: cera dojrzała jest skłonna do przesuszania, to warto wybrać jako dodatkową opcję olej awokado, który działa odżywczo i utrzymuje wilgoć w skórze. Wszystko zależy od potrzeb skóry.
- Esencje (olejki eteryczne) można stosować solo lub stworzyć kompozycję z dwóch lub maksymalnie trzech rodzajów odpowiednich do rodzaju skóry. Ważne jest, aby nie tylko odpowiednio działały na skórę, ale także dobrze się komponowały pod względem zapachu.
- Jesli masz skórę tłustą, trądzikową, skłonną do zapychania porów lepiej na początku zastosować mniejszą ilość witaminy E i gliceryny niż jest podane w przepisie, gdyż te składniki stosowane w większej ilości mogą mieć działanie komedogenne. Najlepiej zacząć od dodania mniejszej ilości, stopniowo zwiększając dawkę i obserwować swoją skórę. Tym sposobem poznasz, jaka jest optymalna ilość tych składników w olejku tolerowana przez twoją skórę.
- Wykonując olejek według tego przepisu otrzymasz ok. 60 ml gotowego produktu.
- Pamiętaj, aby przed kazdym użyciem dokładnie wstząsnąć buteleczką, aby wszystkie składniki mogły się dobrze połączyć.
- Gotowy produkt przechowuj w chłodnym miejscu (na przykład w dolnej szufladzie lodówki) do 14 dni. Stosując olejek codziennie, spokojnie zużyjesz przygotowaną ilość w ciągu tego okresu czasu.
- Przed użyciem ogrzej olejek w dłoniach i wymieszaj z odrobiną ciepłej wody. Rozprowadz go na skórze twarzy, szyi i dekoltu, delikatnie masując skórę zgodnie z przebiegiem mięsni.
- Umyj skórę delikatnym żelem lub pianką.