Podstępne promieniowanie słoneczne
Większość z nas naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, jak podstępne jest promieniowanie słoneczne. Niewidoczne dla oka uszkodzenia skóry, które są skutkiem promieniowania słonecznego mogą być bardzo niebezpieczne dla skóry i naszego zdrowia.
Dokładnie mamy dwa rodzaje promieniowania UVA i UVB. Pierwsze wywołuje alergie słoneczne i zaburzenia pigmentacji. Jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nieodczuwalnie przenika do bardzo głębokich warstw skóry, uszkadzając je. Promieniowanie UVB powoduje oparzenia. Jeśli regularnie zażywasz kąpieli słonecznych bez koniecznej ochrony, słońce uszkadza w komórkach Twojej skóry DNA, co w przyszłości może wywołać raka.
Jak chronić się przed słońcem?
Aby zabezpieczyć swoją skórę latem przed ryzykiem poparzeń, powstania zmian skórnych konieczne jest stosowanie dobrych preparatów z filtrem. Najlepiej z oznaczeniem SPF 50+. Na pół godziny przed wyjściem z domu posmaruj skórę balsamem. Jeśli wychodzisz na plażę, pamiętaj, aby aplikować krem co 2 godziny. Koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne.
Badaj znamiona
Jeśli zmiany skórne, nawet te w postaci pieprzyków zmienią się, jak najszybciej powinnaś udać się do dermatologa. Sprawdzaj je więc regularnie pod kątem:
-
asymetrii – znamiona rosną w jednym kierunku;
-
budowy brzegu – znamiona są postrzępione;
-
koloru – znamiona składają się z kilku barw;
-
średnicy – nowotworowe zmiany przekraczają 5 mm;
-
ewolucji – znamiona zmieniają swój wygląd.
Jeśli któryś z powyższych objawów sprawdzi się w Twoim przypadku, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Dostarczaj organizmowi witaminę C
W czasie lata możesz zabezpieczyć się przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych odpowiednią suplementacją. Najważniejsza będzie witamina C działająca antyrodnikowo. Spożywaj więc: jabłka, porzeczki, pomidory, kapustę, paprykę i ziemniaki.