Rodzaj farb
Nie każda farba będzie się nadawała do zaplanowanych przez ciebie prac. Zanim zaczniesz zakupy, poczytaj na temat dostępnych modeli oraz ich przeznaczenia. Farby do drewna, do ścian, farby do metalu. Każda z nich ma inną trwałość i konsystencję, inne są również techniki jej nakładania oraz sposób przygotowania powierzchni pod malowanie.
Dopasuj kolor do wystroju
Wiele osób postępuje zupełnie na odwrót. Najpierw maluje pokoje na kolory, które im się podobają, a następnie dobierają do tego wyposażenie: meble, zasłony, dodatki. Zdecydowanie zwiększa to koszty remontu, sprawiając że jego przeprowadzenie trwa jeszcze dłużej.
Sprawdź kolory w świetle słonecznym
Nie popełniaj częstego błędu klientów i nie kupuj farb, które mogłaś sprawdzić tylko w sztucznym oświetleniu. Aby mieć pewność, że ściany pomalowane na wybrany kolor będą ci odpowiadać, należy farbę sprawdzić w świetle słonecznym. Można tego łatwo dokonać, zabierając ze sklepu specjalne płytki, pomalowane takimi farbami. Można również w niektórych sklepach znaleźć specjalne saszetki z kilkoma mililitrami farby w danym kolorze, aby móc sprawdzić jak wygląda pomalowana nią ściana.
Biały w jednym odcieniu
Kolor biały należy do jednych z najbardziej uniwersalnych. Jeśli nie wiesz na jaki kolor pomalować swoje mieszkanie, wybierz właśnie kolor biały. W przyszłości o wiele łatwiej będzie ci pomalować ściany na inny kolor, nie obawiając się o przebijanie wcześniejszych warstw farby. Jednak sam kolor biały może występować w wielu różnych postaciach. Biały zimny, biały kość słoniowa oraz wiele pochodnych odcieni.
Dwa kolory i proporcje
Jeśli decydujesz się pomalować pomieszczenie na dwa kolory, nie staraj się zachowywać pomiędzy nimi idealnych proporcji, malując ściany pół na pół. Pozwól na to, aby jeden z kolorów był tym dominującym, a drugi go uzupełniał. Znacznie łatwiej będzie wówczas stworzyć taki styl mieszkania, który będzie łatwy do zapamiętania i stworzy niepowtarzalny klimat wnętrz.
Sufit też potrzebuje koloru
Podczas malowania, zwykle nie poświęcamy sufitom tak wiele uwagi, na ile zasługują. W efekcie kolory, jakie możemy na nich znaleźć są przypadkowe i nie tworzą spójnej całości z pozostałymi częściami naszego mieszkania. Żeby tego uniknąć, stosuj na ściany farby w kolorze o kilka tonów jaśniejszym lub ciemniejszym od kolorów, które dominują na ścianach pomieszczeń.
Koło barw
Ze szkoły na pewno pamiętasz, czym jest koło barw. Wybierając kolory farb do malowania, staraj się wskazywać na takie kolory, które ze sobą sąsiadują na kole barw. Oczom będzie wówczas łatwiej się do nich przyzwyczaić, podczas przechodzenia z pomieszczenia do pomieszczenia.