Jednocześnie nieprawdziwym jest stwierdzenie, iż jego występowanie w każdym przypadku równoznaczne jest z rozwojem jakiejś przypadłości. Występowanie tego zjawiska może być przejawem jakiegokolwiek błahego problemu, albowiem kaszel jest wyłącznie odpowiedzią organizmu na pojawienie się w obrębie jego dolnych dróg oddechowych ciał obcych. Może więc pojawiać się w reakcji obronnej na zakrztuszenie lub też wtedy, gdy do płuc dostaną się drobinki kurzu albo inne obecne w powietrzu zanieczyszczenia. Szczególnie dokuczliwy jest wtedy, gdy dotyczy dzieci, bowiem to o ich zdrowie martwimy się najbardziej i wszystko, co może zwiastować ich problemy zdrowotne, jest dla nas alarmujące. Dobrze jest umieć rozpoznać, kiedy kaszel powstaje w ripoście na nieprzyjemny zapach lub inny drażniący czynnik i umieć odróżnić taką sytuację od stanu, w którym warto rozważyć wybranie się z pociechą do specjalisty.
Powody występowania kaszlu
Jak już zostało wspomniane u podłoża pojawiania się tego symptomu może leżeć zupełnie banalne zjawisko, jak np. wniknięcie do dróg oddechowych dziecka dymu tytoniowego, lecz kaszel może równie dobrze być oznaką choroby. Często pojawia się na tle alergicznym, taką jego przyczynę może sygnalizować współistnienie z nim innych objawów, takich jak wydzielanie się z nosa cieczy o silnie wodnistej konsystencji, zapalenie spojówek czy wysypka oraz to, że dolegliwości nasilają się w obecności potencjalnych alergenów – zwierząt czy pyłków. Podobnie, dołączenie do kaszlu alternatywnych przejawów dolegliwości może świadczyć o tym, iż dziecko złapało stosunkowo niegroźne, wywoływane przez transportowane za pośrednictwem oddechu rinowirusy przeziębienie nazywane też zapaleniem nosogardła. Stwierdzić owo schorzenie pozwalają takie symptomy jak ból głowy, senność, lekko podwyższona temperatura i katar. Za kaszlem może także stać wywoływana ortomyksowirusami grypa, której oznaki są podobne do tych przeziębieniowych, ale gorączka jest wyższa – pojawiają się również łamanie w kościach. Zachorowanie dziecka na wymienione dolegliwości może być prawdopodobne, ponieważ układ immunologiczny w pełni wykształca się dopiero około dwunastego roku życia. Do tego czasu, maluchy cechuje obniżona odporność. Tak więc występowania kaszlu nie należy lekceważyć i obserwować pociechę wykazującą ten objaw.
Rodzaje kaszlu
Do najczęściej występujących typów kaszlu zaklasyfikować można: kaszel suchy – to właśnie on zazwyczaj jest determinowany przez zewnętrzne czynniki drażniące, ale bywa też efektem przeziębienia czy zapalenia oskrzeli, charakteryzuje go niewydzielanie się z gardła flegmy; kaszel mokry będący powikłaniem kaszlu suchego, charakteryzuje go odkrztuszanie wydzieliny; szczególnie nieprzyjemny, duszący kaszel szczekający i trwający niekiedy kilka minut kaszel napadowy.
Przeciwdziałanie kaszlowi
W zależności od tego, co wywołuje ten przykry objaw, należy wdrażać inne metody walki z nim. Przy wywołanym przeziębieniem kaszlu suchym, dobrze jest stosować syropy łagodzące ten symptom. Na kaszel mokry najskuteczniejsze są syropy wykrztuśne, które nie zatrzymują w płucach wydzieliny. Jednakowoż, podobnie jak kaszel szczekający i napadowy, kaszel mokry może być oznaka poważniejszej dolegliwości (np. zapalenia krtani) i przy jego występowaniu warto zamiast leczyć dziecko w domu, udać się do lekarza. Dla łagodniejszych podłoży kaszlu można zastosować domowe sposoby walki z nim, jak oklepywanie pleców czy inhalacje. Powinno się też dbać o nawodnienie chorego dziecka i nawilżanie powietrza, w którym ono przebywa. Oprócz tego, gdy mamy pewność, iż nie powoduje go żadna poważna choroba, możemy sięgnąć po dostępne bez recepty leki na kaszel. Jeden z nich to Fluimucil, o którym więcej informacji dostępnych jest na stronie fluimucil.pl. Zawiera on istotne w hamowaniu ataków kaszlu składniki, jak acetylocysteina oraz wiele ważnych dla organizmu dziecka (jak i każdego z nas) przeciwutleniaczy. Priorytetowym jest fakt, iż środek ten, niczym te najbardziej wartościowe leki na kaszel dla dzieci można stosować już od 3 roku życia oraz, iż jest on dystrybuowany aż w dwóch wygodnych formach.
Kaszel nie zawsze zwiastuje poważną chorobę, ale jego pojawianie się za każdym razem jest uzasadnione. Występowanie tego symptomu powinno więc być dla rodzica sygnałem, iż warto bacznie obserwować stan swojego dziecka.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!