Przyczyny wypadania włosów – co może wpływać na ich kondycję?
Każdy ludzki włos przechodzi przez cykl wzrostu, na który składają się trzy etapy: trwający kilka lat anagen (to właśnie wtedy włos wzrasta i staje się coraz dłuższy); katagen, czyli okres kilku tygodni, w których włos obumiera oraz telogen, w którym stary włos zostaje niejako „wypchnięty” przez nowy, rosnący z tego samego mieszka włosowego. Kiedy wszystkie te procesy zachodzą we właściwym tempie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn obserwuje się wypadanie na poziomie od 50 do 100 włosów dziennie. Kiedy jednak ta liczba rośnie, wówczas należy poszukać przyczyn takiego zjawiska.
Niewłaściwa pielęgnacja a wypadanie włosów
Na nadmierne wypadanie włosów może wpływać niewłaściwa pielęgnacja i wiele czynników obejmujących m.in. szczotkowanie mokrych włosów (co powoduje ich łamanie), częste farbowanie i rozjaśnianie fryzury, zabiegi z wykorzystaniem gorących narzędzi (prostownica, lokówka), stosowanie produktów kosmetycznych podrażniających skórę głowy i zaburzających pracę mieszków włosowych (najczęściej z zawartością substancji wysuszających) czy też układanie włosów za pomocą silnych stylizatorów (lakiery i pianki usztywniają włos, przez co czynią go bardziej podatnym na złamania i uszkodzenia mechaniczne). Aby zapobiec wypadaniu włosów ze względu na złą pielęgnację, należy zrewidować i – w miarę możliwości – zmienić swoje nawyki.
Choroby skóry głowy a osłabienie kondycji włosów
Na pogorszona kondycję włosów i ich wypadanie mogą również wpływać choroby dermatologiczne, które zajmują skórę głowy. Mowa tu nie tylko o dość powszechnym łupieżu, ale również o grzybicy, łuszczycy czy atopowym zapaleniu skóry (AZS). Aby powstrzymać wypadanie włosów w takich okolicznościach, należy przede wszystkim pozostawać pod stałą kontrolą lekarza dermatologa (a jeśli jest taka możliwość – również pod kontrolą trychologa) i trzymać się jego zaleceń. Stosowanie szamponów przeciwłupieżowych lub innych specyfików na własną rękę może niestety na dłuższą metę pogorszyć stan skóry głowy, powodując jej przesuszenie, swędzenie oraz wzmożenie wypadania włosów.
Problemy hormonalne wpływające na nadmierne wypadanie włosów
Wypadanie włosów powiązane z szalejącymi hormonami pojawia się najczęściej u młodych matek, zaraz po urodzeniu dziecka. Jest to jednak sytuacja przejściowa, a po kilku miesiącach od porodu wszystko powinno wrócić do normy. Jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów? Niestety, w tej sytuacji często podejrzewa się choroby tarczycy, w przebiegu których poziom hormonów produkowanych przez ten organ jest zbyt wysoki lub zbyt niski (mówi się wówczas o nadczynności lub niedoczynności tarczycy). Przy towarzyszącemu wypadaniu zmęczeniu i zwiększonej senności warto udać się do endokrynologa na badania poziomu TSH (hormonu tarczycy), których wyniki pozwolą wstępnie ocenić, czy pogorszenie stanu włosów ma związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie.
Jak wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu?
Niezależnie od przyczyny wypadania włosów, można podjąć kilka działań, które poprawią ich kondycję, a także wpłyną na polepszenie stanu skóry głowy. W pierwszej kolejności powinno zadbać się o nawilżenie skóry od środka, czyli o wypijanie właściwej ilości płynów – dla dorosłego człowieka będzie to około 2 litrów płynów dziennie. Wśród nich musi oczywiście znaleźć się woda, choć dobrym wyborem będą także zupy lub soki.
Kolejne zalecenia dotyczą pielęgnacji – warto włączyć do niej peeling skóry głowy (zwłaszcza, jeśli na co dzień używa się ciężkich kosmetyków stylizujących), który oczyści skórę i pobudzi mieszki włosowe do pracy. Dobrą praktyką jest również regularne stosowanie wcierek na bazie ziołowych wyciągów, które nie tylko hamują wypadanie włosów, ale także mogą ograniczyć przetłuszczanie się skóry głowy (co jest szczególnie ważne w przypadku leczenia łupieżu łojotokowego).
Co na wypadanie włosów z apteki? Wiele kobiet mających taki problem zastanawia się, jakie witaminy na wypadanie włosów wybrać, by zahamować ten proces. W kontekście ogromnej oferty rynkowej suplementów diety, warto postawić na sprawdzone rozwiązania i składniki, których skuteczność została udowodniona badaniami. Wśród nich znajdują się m.in. cynk oraz biotyna – podstawowe elementy budulcowe włosów, niezbędne do zachowania prawidłowego cyklu wzrostu. Można znaleźć je przykładowo w znanym i docenionym przez wiele kobiet preparacie Merz Spezial Dregees, dostępnym w wygodnej formie łatwych do połykania drażetek.
Podsumowanie
Wypadanie włosów to problem, który może pojawić się na skutek wielu różnych czynników – niewłaściwej pielęgnacji, okresowego wahania hormonów lub chorób hormonalnych, a także schorzeń skóry głowy. Do całkowitego zahamowania tego procesu niezbędne jest zdiagnozowanie jej przyczyny. Jeśli po zmianie nawyków pielęgnacyjnych sytuacja nie zmienia się, wówczas warto udać się do lekarza (dermatologa, trychologa, a w razie podejrzeń choroby tarczycy – do endokrynologa), by wykonać konieczne badania i ustalić plan leczenia. Niezależnie jednak od przyczyn wypadania włosów, warto wprowadzić do swojej pielęgnacji zabiegi kosmetyczne pobudzające mieszki włosowe do pracy (peeling skóry głowy, wcierki z ekstraktami pokrzywy lub z wodą brzozową), a także wspomóc organizm od środka właściwym poziomem nawodnienia oraz suplementami, zawierającymi podstawowe substancje budulcowe włosów – cynk i biotynę.