Do kiedy karmić wyłącznie piersią?
Według licznych towarzystw i organizacji, w tym m.in. według Instytutu Matki i Dziecka oraz Światowej Organizacji Zdrowia, dziecko należy karmić wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Następnie można stopniowo rozszerzać jego dietę m.in. o mleko modyfikowane i o pokarmy uzupełniające, czyli zmiksowane lub drobno posiekane ryby, rozgniecione warzywa i owoce, posiekane lub tarte owoce, a także kasze i pieczywo [1]. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno się odbyć po konsultacji z lekarzem.
Kiedy wprowadzić mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane można wprowadzić do diety dziecka po 6. miesiącu jego życia, zastępując nim całkowicie lub tylko częściowo mleko matki. Niekiedy jednak zachodzi konieczność wcześniejszego wprowadzenia mleka modyfikowanego. Dotyczy to przede wszystkim niemowląt przedwcześnie urodzonych oraz przypadków, kiedy matka ma problem z laktacją. Wielu rodziców decyduje się także na opcję tzw. karmienia mieszanego, czyli naprzemiennego podawania dziecku pokarmu naturalnego i mleka modyfikowanego. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno się odbyć po konsultacji z lekarzem.
Jak nauczyć dziecko jedzenia z butelki?
Mleko modyfikowane należy podawać butelką, co bywa problematyczne – zwłaszcza jeśli do tej pory dziecko było karmione wyłącznie piersią. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość i nie fundować gwałtownych zmian maluszkowi. Na początek warto podawać dziecku swój pokarm w butelce. Zdecydowanie najgorszą opcją jest podanie niemowlakowi mleka modyfikowanego w butelce bez wcześniejszego przygotowania [2]. Przy pierwszym podaniu preparatu dobrym rozwiązaniem jest też posmarowanie smoczka butelki mlekiem z piersi.
Czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego?
Zakup mleka modyfikowanego warto skonsultować wcześniej ze specjalistą. Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka oraz ewentualnymi dolegliwościami towarzyszącymi [1]. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty stworzone z myślą o dzieciach z problemami, np. z częstymi kolkami, zaparciami czy alergiami. Rodzice, którzy decydują się na wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety swojego dziecka, powinni uważnie obserwować reakcję maluszka – jeśli niemowlę zwraca jedzenie, często ulewa, a także cierpi na kolki i przewlekłą biegunkę, to należy skonsultować się z pediatrą i zmienić mieszankę mleka modyfikowanego [2].
Bibliografia
- Weker H., Barańska M., Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
- Pawłowicz B.M., Cudowska B., Lebensztejn D. M., Preparaty mleka modyfikowanego i mleko zastępcze w żywieniu dzieci, „Standardy Medyczne/Pediatria” 2015:12; 551-558.