Żywienie w początkowym etapie życia odgrywa istotną rolę w rozwoju psychofizycznym człowieka, a także wpływa na stopień ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych w przyszłości, w tym m.in. cukrzycy, otyłości czy nowotworów. Wiele towarzystw i organizacji rekomenduje, by do 6. miesiąca życia karmić dziecko wyłącznie piersią. Następnie można stopniowo rozszerzać jego dietę. Niektóre mamy nie chcą lub nie mogą karmić naturalnie i muszą zadecydować, jakie mleko modyfikowane wybrać dla swojego maluszka. W związku z tym pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących wprowadzenia mleka modyfikowanego.
Do kiedy karmić wyłącznie piersią?
Według licznych towarzystw i organizacji, w tym m.in. według Instytutu Matki i Dziecka oraz Światowej Organizacji Zdrowia, dziecko należy karmić wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Następnie można stopniowo rozszerzać jego dietę m.in. o mleko modyfikowane i o pokarmy uzupełniające, czyli zmiksowane lub drobno posiekane ryby, rozgniecione warzywa i owoce, posiekane lub tarte owoce, a także kasze i pieczywo [1]. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno się odbyć po konsultacji z lekarzem.
Kiedy wprowadzić mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane można wprowadzić do diety dziecka po 6. miesiącu jego życia, zastępując nim całkowicie lub tylko częściowo mleko matki. Niekiedy jednak zachodzi konieczność wcześniejszego wprowadzenia mleka modyfikowanego. Dotyczy to przede wszystkim niemowląt przedwcześnie urodzonych oraz przypadków, kiedy matka ma problem z laktacją. Wielu rodziców decyduje się także na opcję tzw. karmienia mieszanego, czyli naprzemiennego podawania dziecku pokarmu naturalnego i mleka modyfikowanego. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno się odbyć po konsultacji z lekarzem.
Jak nauczyć dziecko jedzenia z butelki?
Mleko modyfikowane należy podawać butelką, co bywa problematyczne – zwłaszcza jeśli do tej pory dziecko było karmione wyłącznie piersią. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość i nie fundować gwałtownych zmian maluszkowi. Na początek warto podawać dziecku swój pokarm w butelce. Zdecydowanie najgorszą opcją jest podanie niemowlakowi mleka modyfikowanego w butelce bez wcześniejszego przygotowania [2]. Przy pierwszym podaniu preparatu dobrym rozwiązaniem jest też posmarowanie smoczka butelki mlekiem z piersi.
Czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego?
Zakup mleka modyfikowanego warto skonsultować wcześniej ze specjalistą. Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka oraz ewentualnymi dolegliwościami towarzyszącymi [1]. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty stworzone z myślą o dzieciach z problemami, np. z częstymi kolkami, zaparciami czy alergiami. Rodzice, którzy decydują się na wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety swojego dziecka, powinni uważnie obserwować reakcję maluszka – jeśli niemowlę zwraca jedzenie, często ulewa, a także cierpi na kolki i przewlekłą biegunkę, to należy skonsultować się z pediatrą i zmienić mieszankę mleka modyfikowanego [2].
Bibliografia
- Weker H., Barańska M., Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
- Pawłowicz B.M., Cudowska B., Lebensztejn D. M., Preparaty mleka modyfikowanego i mleko zastępcze w żywieniu dzieci, „Standardy Medyczne/Pediatria” 2015:12; 551-558.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55