Przyczyny i objawy zapalenia pęcherza u dziecka
Niestety u dzieci zapalenie pęcherza zdarza się stosunkowo częściej niż u osób dorosłych i na dodatek nie uznaje równouprawnienia – ponieważ rzadziej dotyka chłopców niż dziewczynki. To właśnie płeć piękna jest bardziej narażona na dolegliwości ze strony układu moczowego, ze względu na budowę anatomiczną – bliskość ujścia pochwy, cewki moczowej i odbytnicy. Objawy
u maluchów są nieco inne niż u osób dorosłych, dlatego niejednokrotnie trudno jest przypisać dolegliwości, takie jak np.: gorączka, brak apetytu, rozdrażnienie... do zapalenia pęcherza, ponieważ bardziej pasują do ząbkowania czy symptomów przeziębienia. Zapalenie pęcherza może objawiać się także częstym oddawaniem moczu, zmianą zabarwienia uryny i jej zapachu, popuszczaniem – trudność z utrzymaniem moczu, moczenie nocne, ból brzuszka oraz znaczny dyskomfort w czasie wizyt w toalecie – ból i pieczenie podczas oddawania moczu. W niektórych przypadkach częste łapanie infekcji dróg moczowych, może wiązać się z upośledzeniem w budowie anatomicznej i związaną z tym nieprawidłową pracą pęcherza.
Jeśli istnieje podejrzenia jakikolwiek anomalia w tej kwestii, to należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do specjalisty urologa, który zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie. Zapalenie pęcherza u dziecka może być także indukowane nieprawidłowa higieną – dlatego tak ważne jest edukowanie dzieci w tym względzie oraz uczenie nawyków, takich jak: nietrzymanie moczu do ostatniej chwili i dokładne opróżnianie pęcherza – o tym szczególnie zapominają dzieci, które biegną na „siku” w trakcie zabawy!
Jaki lek na zapalenie pęcherza u dziecka można zastosować?
Najpopularniejszym lekiem na stany zapalne układu moczowego, które są wywołane głównie przez bakterie Escherichia coli jest furagina (furaginum. Furazydyna). Substancja ta, to główny składnik leków o nazwie handlowej: Furaginum Hasco, Furagina Apteo Med, Furaginum US Pharmacia, UroFuraginum. Furaginę w tabletkach – wyłącznie po konsultacji z lekarzem i w uzasadnionych przypadkach, można podawać dzieciom powyżej 2. roku życia - ściśle według wskazań i sposobu dawkowania opisanych w ulotce dołączonej do każdego opakowania leku. Szczególnie ważna jest regularność podawania kolejnych dawek furaginy i przestrzeganie czasu przyjmowania leku – zasada ta obejmuje wszystkie leki o działaniu przeciwbakteryjnym. Mimo tego, że wskazane preparaty z furaginą możemy nabyć w aptece bez recepty, to w przypadku dzieci nie wolno decydować się na samodzielne podanie – zawsze należy skonsultować się z pediatrą!
Zapalenie pęcherza u dziecka i towarzyszące temu objawy, można złagodzić podając maluchowi preparaty zawierające ekstrakt z owoców żurawiny wielkoowocowej – dostępne w aptekach produkty to: Żuravit Junior+ syrop, Żurascin Junior syrop, Urinal Junior syrop (do kupienia w wielu aptekach internetowych, np. i-Apteka.pl czy Doz.pl). Należy także pamiętać, że w przebiegu zakażenia dróg moczowych, konieczne jest wzmożone nawadnianie organizmu dziecka. Zabieg ten zmusza do częstszego odwiedzania toalety, a co za tym idzie do szybszego wypłukiwania chorobotwórczych drobnoustrojów z pęcherza wraz z wydalaną uryną – dzieciom można podawać wodę z sokiem z żurawiny np. Żurawina 100% sok ekologiczny marki Oleofarm lub herbatkę fix Żurawina. Równie dobrą i świetnie znaną praktyką, jest leczenia zapaleń pęcherza u dziecka poprzez ciepłe kąpiele i nasiadówki z dodatkiem naparu z ziół, które działają przeciwzapalnie, łagodząco i rozkurczowo na drogi moczowe: Ziele rumianku, Kora dębu, Kwiat nagietka. Zabieg ten przynosi ulgę i skraca czas trwania infekcji.
Autor: tech.farm. Anna Bawer