Mięsień na pełnym etacie
Bicie serca można usłyszeć już u 6-tygodniowego płodu. Ten najbardziej zapracowany mięsień naszego organizmu bez przerwy pompuje krew do wszystkich, nawet najbardziej oddalonych komórek ciała, dostarczając im tlenu i składników odżywczych. Każdego dnia ten wyjątkowy organ naszego ciała kurczy się około stu tysięcy razy, przepompowując ponad 7000 litrów krwi. Podczas wysiłku fizycznego ilość krwi przepływającej przez serce rośnie nawet czterokrotnie!
Jak odżywić serce?
Na stan naszego serca w znacznym stopniu wpływa dieta. Optymalna dla serca dieta powinna mieć jadłospis oparty na kuchni śródziemnomorskiej. Od lat wiadomo, że mieszkańcy regionu Morza Śródziemnego znacznie rzadziej zapadają na choroby serca i układu krążenia. Podstawą codziennego jadłospisu są tam produkty zbożowe (ryż, makarony, pieczywo), a także warzywa i owoce, przede wszystkim pomidory i papryka. W zdrowej diecie śródziemnomorskiej jest również sporo warzyw strączkowych i orzechów, za to niewielkie ilości jogurtów i serów. Czerwone mięso pojawia się jedynie kilka razy w miesiącu, podobnie rzadko jaja i drób, za to na stołach niemal codziennie goszczą ryby i owoce morza.
Zbawienny błonnik
Szwedzcy naukowcy z uniwersytetu w Lund przebadali 28 tysięcy osób i odkryli, że dla serca groźniejszy niż bogata w tłuszcz dieta może być… niedobór błonnika! Dlatego właśnie w jadłospisie osób dbających o serce powinny znaleźć się produkty obfitujące w błonnik, takie jak owoce i warzywa, kasze, gruboziarniste pieczywo oraz rośliny strączkowe. Każdego dnia powinniśmy dostarczać organizmowi przynajmniej 25 g błonnika. To tyle, co w 10 dekagramach grubej kaszy jęczmiennej, szpinaku, nasion strączkowych, suszonych owoców oraz dużej gruszce ze skórką.
Zdrowe zasady
Bardzo ważna dla serca jest regularność przyjmowanych posiłków - pozwala to utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi i kontrolować apetyt, a w konsekwencji wagę, co ułatwia sercu pracę. Warto również zadbać o obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Mogą w tym pomóc zioła o działaniu żółciopędnym, takie jak mięta pieprzowa, karczochy oraz korzeń cykorii podróżnika i czarnej rzodkwi. Ich działanie jest zbawienne, ponieważ im więcej żółci produkuje wątroba, tym więcej cholesterolu zużywa i dlatego mniej trafia go do krwi.
Co ciekawe, dużą moc zwalczania cholesterolu mają… bogate w tłuszcz migdały. Dlaczego? Ponieważ zawierają głównie tłuszcze nienasycone, mające zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu LDL we krwi.
Wino w kolorze serca
Ten szlachetny trunek w niewielkich ilościach korzystnie wpływa na cały układ krążenia. Dzięki zawartości resweratrolu chroni tętnice przed odkładaniem się złego cholesterolu, nieco je rozszerza, wypłukuje wolne rodniki i sprawia, że we krwi podnosi się poziom dobrego cholesterolu. Należy pamiętać, że w większej dawce alkohol może doprowadzić nawet do niewydolności serca. Zalecana przez dietetyków ilość alkoholu to nie więcej niż jedna lampka czerwonego wina dziennie.
Zielone światło dla herbaty
Korzystnie na serce powinna wpłynąć również zamiana czarnej herbaty na zieloną. Zawarta w czarnej herbacie teina niekorzystnie oddziałuje na serce, dlatego dobrze jest ograniczyć jej spożycie. Zielona herbata działa znacznie lepiej niż czarna, bo zawiera przeciwutleniacze – substancje zwalczające szkodliwe dla organizmu wolne rodniki.
Zdrowe pierwiastki
Twoje serce będzie lepiej pracować, jeśli zapewnisz mu stałe dostawy magnezu, potasu i selenu. Jeśli Twoja dieta jest zbyt uboga w te pierwiastki pomyśl o zażywaniu jednego z najpopularniejszych suplementów: Biovitalu Zdrowie. Zawarte w nim żelazo, witaminy i minerały oraz wyciąg z głogu dostarczą Twojemu sercu kompleksowego wsparcia, którego tak bardzo potrzebuje.
Dbasz o zęby – dbasz o serce
Ten związek nie jest może oczywisty na pierwszy rzut oka, ale naukowcy dowiedli, że zły stan dziąseł i przyzębia mogą niekorzystnie wpływać na serce. Gromadzące się na zaniedbanych zębach bakterie przedostają się do krwiobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, co ułatwia osadzanie się na nich płytki miażdżycowej. Zaatakowane próchnicą zęby mogą doprowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego i zastawek, dlatego z myślą o sercu warto systematycznie kontrolować stan uzębienia i usuwać z niego zbędny kamień.
Odpocznij i bądź witalna!
Nie da się też przecenić roli odpoczynku dla ogólnego poziomu naszej witalności. Pamiętaj, że osiem godzin snu zapewni Twojemu sercu wytchnienie i stanowi doskonały punkt wyjścia do dnia pełnego energii. Więcej pełnych witalności porad znajdziesz na stronie www.biovital.pl. Powodzenia!