Chrapanie - czym dokładnie jest?
Chrapanie jest głośnym i wysilonym oddechem, któremu towarzyszy wibracja języczka i mięśni podniebienia miękkiego. Język cofa się ku tyłowi, usta się otwierają oraz następuje zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Wiotczenie mięśni gardła i języka sprawia, że wdychane powietrze nie może wydostać się w prawidłowy sposób i wprowadza w drgania blokujące je tkanki.
Ponad połowa ludzi dorosłych zmagających się z tą przypadłością, chrapie w sposób nieszkodliwy dla zdrowia, tzw. fizjologiczny. Samo chrapanie więc nie stanowi zagrożenia. Do przyczyn chrapania możemy zaliczyć np. wady anatomiczne, przerośnięte migdałki czy obrzęk śluzówki.
Problem zaczyna się jednak wówczas, gdy chrapanie przybiera formę patologiczną i towarzyszy mu brak przepływu powietrza przez nasze drogi oddechowe. Taki stan objawia się najczęściej głośnymi i gwałtownymi wdechami, które następują po kilku lub kilkudziesięciu sekundach przerwy w oddychaniu. Podczas bezdechów może występować również pocenie, a nawet sinienie spowodowane brakiem dostępu tlenu. Jeżeli zaobserwujemy taką sytuację u osoby chrapiącej, koniecznie zwróćmy się po poradę lekarską.
Co może być przyczyną chrapania?
Chrapanie często występuje u osób z krzywą przegrodą nosową, polipami jamy nosowej, problemami w obrębie budowy podniebienia miękkiego oraz u pacjentów z różnego rodzaju wadami wrodzonymi występującymi w obrębie górnych dróg oddechowych.
Przyczyn chrapania może być jednak wiele. Zaliczamy do nich również m.in.
- Powiększone migdałki,
- przerost nasady języka,
- gromadzący się w okolicach szyi tłuszcz,
- obrzęki małżowin nosowych,
- alergie,
- nadwagę i otyłość,
- przyjmowanie leków uspokajających lub innych leków zwiotczających mięśnie,
- palenie papierosów,
- spanie na plecach.
Warto wiedzieć, że chrapanie może mieć charakter epizodyczny. Pojawia się często wtedy, gdy cierpimy na różnego rodzaju infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych, w tym zapalenie zatok i nieżyt nosa. Ryzyko chrapania pojawia się też po spożyciu większej ilości alkoholu, podczas silnego zmęczenia czy po dużym wysiłku fizycznym.
Z przypadłością tą zmagają się najczęściej mężczyźni po 40 roku życia, osoby mające sporą nadwagę, nadciśnienie tętnicze oraz ci, którzy palą papierosy. Co ciekawe, kobiety częściej chrapią dopiero po menopauzie. Problem ten znacznie rzadziej spotykany jest u dzieci i młodzieży.
Jak pozbyć się chrapania? Sprawdzone sposoby na chrapanie!
Natężenie chrapania zależy od wielu czynników. W zwalczaniu zwykłej odmiany chrapania może nam pomóc zastosowanie się do kilku podstawowych zasad. Oto sposoby na chrapanie, które mogą pomóc Ci uporać się z tym problemem!
Całkowita rezygnacja z alkoholu i papierosów
Pierwszym krokiem jest eliminacja wszelkich używek. Z palenia papierosów musimy zrezygnować na stałe. Nikotyna powoduje obrzęk śluzówki i podrażnia gardło, co w znaczący sposób może utrudnić przepływ powietrza. Jest ona także przyczyną zalegania śliny w krtani oraz tchawicy, co również negatywnie wpływa na wentylację.
Problem chrapania pojawia się również, gdy spożywamy alkohol w dużych ilościach lub przed snem. Po alkoholu mięśnie gardła i języka są znacznie bardziej zwiotczałe.
Warto pamiętać, że istnieje też grupa leków, która powoduje wiotczenie mięśni gardła.
Właściwe wyleczenie infekcji
Jeżeli chrapanie pojawia się tylko w okresie podatności organizmu na przeziębienia, może okazać się, że jest ono spowodowane niedrożnością dróg oddechowych, które nastąpiło np. z powodu infekcji z objawami nieżytu nosa, zapalenia gardła i migdałków czy zapalenia zatok. Wyleczenie tych dolegliwości pozwoli nam pozbyć się problemu chrapania.
Zrzucenie zbędnych kilogramów
Nadwaga przyczynia się nie tylko do problemów związanych z chrapaniem, ale powoduje również szereg innych dolegliwości zdrowotnych.
Prowadzi ona do chorób w obrębie układu krążenia i chorób metabolicznych. Otyłość może spowodować wzrost ryzyka zachorowalności na niektóre nowotwory. Osoby z nadwagą częściej cierpią również na choroby nerek czy przewodu pokarmowego. Nadmiar kilogramów często powoduje zaburzenia hormonalne i może prowadzić do bezpłodności, astmy i wielu innych, niebezpiecznych dla naszego zdrowia chorób. Ponadto, tłuszcz nagromadzony w okolicy szyi przyczynia się do znacznego ograniczenia dopływu powietrza w czasie snu, co zwiększy natężenie chrapania.
Pamiętajmy więc, że jeżeli w prawidłowy sposób zadbamy o swój organizm, to nie tylko wyeliminujemy przyczyny chrapania, ale również uchronimy się przed wieloma poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.
Lekkostrawna kolacja
Co jeszcze możesz zrobić, aby przestać chrapać? Zwróć uwagę na to, co jesz przed snem. Tłuste lub ostre i ciężkostrawne posiłki z pewnością nie pomogą nam w leczeniu chrapania. Co więcej, spożywanie przed snem przetworów mlecznych może powodować zwiększenie ilości śluzu w gardle i nosie. Wieczorem postawmy więc na lekkostrawne dania i małe porcje. Dzięki temu nasz organizm zamiast trawieniem zajmie się regeneracją, a my wstaniemy wypoczęci i pełni sił.
Wilgotność powietrza w pomieszczeniu
Pamiętajmy również, by zadbać o prawidłową higienę snu, odpowiednią wilgotność oraz temperaturę powietrza w sypialni. Zbyt suche powietrze może nawet zwiększyć częstotliwość chrapania w nocy, a przez to znacząco obniżyć regenerację organizmu.
Zmiana pozycji snu i dobór poduszki
Zmiana pozycji spania na boczną także może zmniejszyć prawdopodobieństwo chrapania. Kiedy śpimy na plecach, następuje zwiotczenie mięśni gardła, język się rozluźnia, a prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe może zostać wówczas utrudniony.
Pamiętajmy także, że istotny jest odpowiedni dobór poduszki. Prawidłowe podparcie głowy, kręgosłupa oraz szyi może pomóc nam zredukować lub całkowicie wyeliminować chrapanie. Ważne jest więc by poduszka była przede wszystkim płaska (co znacząco wpływa na nasze drogi oddechowe i nie powoduje ich zwężenia). Dobrym pomysłem jest dopasowująca się do kształtu głowy poduszka anatomiczna.
Ćwiczenia
Aby zmniejszyć częstotliwość występowania chrapania lub całkowicie je wyeliminować, możemy wypróbować kilka ćwiczeń wzmacniających napięcie mięśni języka oraz szczęki. Niezawodny jest też trening mięśni szyi. Pomocne może okazać się też np. żucie gumy lub śpiew.
Olejki eteryczne i środki ułatwiające oddychanie
Co jeszcze możesz zrobić, aby przestać chrapać? Warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne, które bywają niezawodnym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych. Wypróbujmy np. mięte, mentol lub olejek eukaliptusowy.
W sprzedaży znajdziemy także preparaty takie jak listki przyklejane do podniebienia, ziołowe tabletki czy specjalne spraye. Pamiętajmy jednak, że preparat, który wybierzemy, nie powinien powodować skutków ubocznych i musi być bezpieczny, dlatego przed jego zastosowaniem skonsultujmy się ze specjalistą.
Niebezpieczne skutki bezdechu sennego
O ile sporadyczne chrapanie nie stanowi groźnego objawu chorobowego, o tyle epizody bezdechu sennego mogą powodować poważne skutki uboczne. Jednym z nich jest wzmożona senność w ciągu dnia, która może utrudniać normalne funkcjonowanie czy pracę. Często pojawiają się też problemy z koncentracją i pamięcią. Jest to stan zagrażający bezpieczeństwu, szczególnie jeżeli osoba cierpiąca na OBS prowadzi samochód.
Nieleczony obturacyjny bezdech senny przyczynia się do wielu chorób metabolicznych, w tym insulinooporności czy cukrzycy. Osoby zmagające się z tą przypadłością częściej borykają się z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi, które niekiedy prowadzą nawet do nadciśnienia tętniczego, przerostu prawej komory serca, arytmii oraz zawału serca.
Zdarza się także, że OBS przyczynia się do różnych innych dolegliwości, m.in. do chorób wątroby czy zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Przewlekły i nieleczony OBS może spowodować też udar mózgu.
Więcej o bezdechu sennym przeczytasz na zdrowysen.info.
Kiedy pójść do lekarza?
Do lekarza powinniśmy udać się w przypadku gdy zauważymy u siebie:
- wzmożoną senność w ciągu dnia,
- powtarzające się bóle głowy,
- problemy z koncentracją,
- obniżenie sprawności intelektualnej,
- rozdrażnienie,
- nagły spadek libido,
- lub inne niepokojące objawy.
Jeżeli głośne chrapanie nie ustępuje, domowe sposoby nie pomagają lub mamy podejrzenia, że możemy cierpieć na OBS, koniecznie zasięgnijmy porady specjalisty.