Niniejszy artykuł przedstawia kilka porad, które pomogą Ci w odpowiedni sposób opisać swoje zainteresowania w CV tak, aby działały na Twoją korzyść. Mają one przede wszystkim zaciekawić Twojego przyszłego pracodawcę i zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nigdy nie wiesz, czy po przeciwnej stronie nie spotkasz osoby, która podziela Twoje pasje? Dlaczego miałbyś odbierać sobie możliwość zwiększenia szansy pomijając ten akapit w swoim CV?
Osoby z pasją zawsze się wyróżniają, są bardziej entuzjastyczne i gotowe do działania. Idealnie jest wtedy, gdy nasze zainteresowania można jeszcze wykorzystać w zawodowych obowiązkach. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek w jaki sposób umiejętnie opisywać swoje hobby.
1. Pisz prawdę, nie szukaj pasji na siłę…
Czasem zdarza się, że kandydaci podają jakieś niezwykle oryginale hobby w CV, które faktycznie zaciekawi osobę rekrutującą, po czym na spotkaniu okazuje się, że dana osoba niewiele ma wspólnego z tym zainteresowaniem, albo jej wiedza na ten temat jest znikoma. Wtedy pojawia się obustronne rozczarowanie (kandydat jest zdziwiony, ze ktoś zwraca uwagę na tę sekcję w CV, a pracodawca nie ma już zbyt pozytywnego zdania na nasz temat). Tracimy wiarygodność i zaufanie.
Zastanów się co tak naprawdę Cię kręci w życiu, a jeśli dopiero odnalazłeś swoją pasję i jesteś w tym temacie laikiem, warto to podkreślić podczas rozmowy kwalifikacyjnej w razie ewentualnego pytania o tę kwestię. Nie ma co ubarwiać swojego CV na siłę – to nigdy nie pomaga, a prawie na pewno może zaszkodzić.
2. Zainteresowania w CV – potwierdzenie Twoich cech i umiejętności
Zastanów się jakie cechy i personalne umiejętności są wskazane, aby podjąć dane stanowisko pracy i pomyśl, czy Twoje zainteresowanie może być ich potwierdzeniem. Grasz na jakimś instrumencie muzycznym? To świadczy o tym, że jesteś cierpliwy i potrafisz się skupić. Grasz w jakąś grę zespołową? A więc potrafisz działać w grupie i zawsze dążysz do wyznaczonych celów. Takich przykładów oczywiście jest znacznie więcej. Wystarczy, ze trochę pomyślisz i dopasujesz swoje pasje i to, co dzięki nim zyskujesz do określonego stanowiska, o które się ubiegasz.
3. Nie podawaj ogólnych zainteresowań
Standardy używane przez większość (niestety) to m.in. film, książka, sport, muzyka, podróże. To tak ogólne zainteresowania, że na pewno nikogo nie zaciekawią i nie przykują uwagi. Takie hobby mówiąc szczerze ma każdy. Każdy z nas od czasu do czasu chodzi do kina, czy obejrzy jakiś film w domu, posłucha ulubionych piosenek, czy trochę się porusza lub pojedzie na rodzinną wycieczkę. A tutaj mamy podać nasze prawdziwe pasje, którym poświęcamy swój czas oraz nasze pieniądze, o których możemy opowiadać godzinami. Konkrety i jeszcze raz konkrety!