Kiedy zdecydować się na współżycie?
Tutaj tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Każdy nastolatek czuje się bowiem na to gotowy w innym wieku, najważniejsze jest jednak to, aby absolutnie się do tego nie zmuszać i nie nakłaniać na siłę drugiej strony. Przecież gdy ktoś jeszcze nie czuje gotowości, takie zachowanie mogłoby go tylko zrazić i zdenerwować. To bardzo ważna, nieodwracalna decyzja. Pierwszy raz zdarza się tylko raz!
Istnieje jednak także kwestia prawna. Według zapisów kodeksu nie można uprawiać seksu (ani innych form współżycia, jak seks oralny albo peeting), gdy nie ukończyło się jeszcze 15 roku życia. To bardzo ważne, bo gdyby nawet osoba o kilka lat starsza współżyła z kimś, kto nie ukończył lat piętnastu, może mieć z tego powodu bardzo poważne kłopoty. Czy opłaca się zatem poczekać? Zdecydowanie tak!
Co mówi psycholog?
- Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nie ma odpowiedniego wieku na rozpoczęcie współżycia. Nawet kiedy jedna z dziewcząt jest na to gotowa w wieku lat szesnastu, inna może czekać choćby i do dwudziestego roku życia, nie ma tu reguły – tłumaczy nam Anna Nowakowska, psycholog.
Jeśli zatem ktoś czuje się przymuszany, ma wrażenie, że robi na siłę coś, na co wcale nie ma ochoty – musi powiedzieć „stop!”, by sprawy nie zaszły za daleko. Zmuszanie kogoś do seksu mówieniem, że skoro nie chce, pewnie nas nie kocha, jest po prostu nie fair, to tak naprawdę dziecinada, a nie poważne podejście do drugiego człowieka.
Jak to wygląda w praktyce?
Czas teraz na krótkie przypomnienie sobie zajęć z anatomii. Jeśli chodzi o kwestie czysto fizyczne (z pominięciem psychiki), gotowość na współżycie u dziewcząt nierzadko pojawia się wraz z wystąpieniem pierwszej miesiączki, czyli około 12-13 roku życia. Tak naprawdę trzeba też pamiętać o tym, że każde współżycie może zakończyć się ciążą. Organizm dziewczyny jest na nią przygotowany najwcześniej wówczas, gdy ma ona 15 lat.
Pamiętajcie też, aby się z tą ważna decyzją nie spieszyć. Znacie się dopiero kilka miesięcy? W takim razie jest jeszcze za wcześnie na przeżycie pierwszego razu. Zdecydowanie lepiej poczekać jeszcze jakiś czas. Po roku znajomości Wasza decyzja na pewno będzie już bardziej dojrzała i przemyślana.
Antykoncepcja
To szalenie istotna sprawa. Podkreślamy raz jeszcze, że absolutnie każdy niezabezpieczony stosunek płciowy to duże ryzyko ciąży. Czy jesteście gotowi na to, by zostać rodzicami? Na pewno nie! dlatego musicie zdawać sobie sprawę z kilku kwestii.
Niektórzy usłyszeli gdzieś, że podczas pierwszego razu nie może dojść do zapłodnienia. To oczywiście mit. Nieważne, czy idzie się do łóżka po raz pierwszy, drugi czy setny w życiu – zawsze plemnik może połączyć się z komórką jajową, a rezultatem tego będzie dziecko. Zabezpieczenie się to sprawa kluczowa i jeśli o niej nie myślicie, to znaczy, że tak naprawdę nie jesteście jeszcze gotowi na współżycie.
Stosunek przerywany nie potrafi odpowiednio zabezpieczyć dziewczyny przed ciążą. Owszem, ryzyko zapłodnienia jest wówczas nieco niższe niż w przypadku niezastosowania się do tej zasady. Jednak w preejakulacie także znajdują się plemniki. Czy warto zatem wcielić w życie stosunek przerywany jako jedyna metoda antykoncepcji? Zdecydowanie nie!
Najlepszym rozwiązaniem podczas pierwszego razu jest prezerwatywa. Zabezpiecza zarówno przed ciążą, jak i chorobami wenerycznymi oraz AIDS. Musi jednak być stosowana odpowiednio z zaleceniami, odpowiednio założona i dopasowana rozmiarem do członka chłopaka.
Bardzo zachęcamy do tego, by dziewczyna planująca rozpoczęcie współżycia udała się na wizytę do ginekolog. Pamiętajcie, że możecie zapytać go o wszystko (nawet jeżeli coś wydaje Wam się głupie, dziecinne czy krępujące). To lekarz i jego zadaniem jest rozwianie Waszych wątpliwości oraz dobranie dla was najlepszej metody antykoncepcji.
Jak to ma wyglądać?
Podkreślamy raz jeszcze, że pierwszego razu powtórzyć się nie da, to oczywiste. Warto zatem zadbać o to, by był on dla obu stron dobrym przeżyciem, by nie pojawiał się niepotrzebny stres czy zdenerwowanie lub strach. Zadbajcie zatem o to, aby nikt Wam nie przeszkadzał (jeśli wiecie, że ktoś może się niebawem zjawić, nie spieszcie się i poczekajcie na bardziej dogodne okoliczności). Przecież nagłe pojawienie się rodziców byłoby katastrofą! Nie fundujcie też sobie pierwszego razu w lesie czy w samochodzie, zadbajcie o komfort i wygodę. Zapalcie zapachowe świeczki, włączcie nastrojową muzykę – to pozwoli Wam się odprężyć i poczuć zrelaksowanym. Dobrym rozwiązaniem jest także wspólna kolacja przed Tą Chwilą, masaż czy kąpiel we dwoje – jeśli oczywiście macie taką możliwość.
Pozycja klasyczna sprawdzi się na pierwszy raz znakomicie. Dodatkowo dziewczyna może umieścić pod pośladkami poduszkę lub zwinięty w rulon koc. Przerwanie błony dziewiczej w przeważającej większości przypadków jest odczuwalne. Zwykle pojawia się też nieco krwi – ale to normalna sprawa i nie ma się tutaj czego wstydzić. Możecie wcześniej ustalić, że położycie pod sobą ręcznik, by uniknąć późniejszej krępującej dla obu stron sytuacji albo pytań rodziców, skąd ta plama na łóżku.
Nieprzewidziane sprawy
Może się oczywiście zdarzyć, że Wasz pierwszy raz nie będzie wyglądał jak w filmach i pojawią się jakieś nieprzewidziane okoliczności i kłopoty. Jakie? Już wyjaśniamy!
Może bowiem zdarzyć się tak, że chłopakowi będzie bardzo trudno przebić błonę dziewiczą partnerki. W tej sytuacji trzeb zadbać o jej maksymalny komfort. Gdy jest zestresowana czy spięta, nic z tego nie będzie. Warto ponowić próbę, kiedy jednak się nie udaje, nie robić niczego na siłę. Gdyby sytuacja się powtarzała, można skonsultować się z ginekologiem, by dowiedzieć się, jaka jest przyczyna.
Czasami problemy ma chłopak – i nie są to odosobnione przypadku, lecz bardzo częste. Bywa, że ma on do czynienia z przedwczesnym wytryskiem (to efekt bardzo dużego podniecenia), nagłym zwiotczeniem członka albo brakiem erekcji. Nie ma się czego wstydzić, dopiero poznajecie swoje ciała, uczycie się siebie. Pamiętajcie, że w takiej sytuacji najgorszym wyjściem jest wyśmiewanie się z faceta, któremu się nie udało.
Wasz pierwszy raz może być naprawdę wyjątkowy – ale decyzja o nim powinna być wspólna i dobrze przemyślana! Nie zapominajcie o antykoncepcji!