Niestety często zdarza się, że mimo wielu starań rodziców, pojawiają się odparzenia u niemowląt. Dyskomfort sprawia, że maluch jest rozdrażniony i markotny, a jego opiekunowie obarczają się winą za złe samopoczucie dziecka. Warto jednak wiedzieć, że odparzenia u niemowląt to powszechna dolegliwość i w zdecydowanej większości przypadków nie jest spowodowana przez złą pielęgnację maleństwa, dlatego wyrzuty sumienia są zupełnie zbędne.
Przyczyny odparzeń u niemowląt
Podstawową przyczyną odparzeń u niemowląt jest nieprzewiewna pieluszka, która ciasno przylega do ciała dziecka. Brak kontaktu z powietrzem sprawia, że maluch poci się, a wilgotna skóra pozbawiona dostępu do powietrzu łatwo ulega otarciom i podrażnieniom, gdy maleństwo kręci się i wierci. Trzeba też pamiętać, że za dyskomfort odpowiedzialne są również mocz i kupka, które mogą mieć zbyt kwaśny lub zbyt zasadowy odczyn, powodując podrażnienia i odparzenia delikatnej skóry dziecka. Zdarza się, że nawet mimo regularnej pielęgnacji i mycia pupki, pojawiają się odparzenia spowodowane kupką czy siku. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy do diety dziecka są wprowadzane nowe produkty. Jedną z reakcji na nieznane potrawy jest zmiana pH moczu, co z kolei przyczynia się do powstawania odparzeń.
Odparzenia pupy - jak ich uniknąć?
Mimo że odparzeń pupy nie można całkowicie uniknąć, można starać się pielęgnować dziecko tak, by podrażnienia pojawiały się rzadko. Istnieje kilka sprawdzonych metod na rozwiązanie nieprzyjemnego dla dziecka problemu.
Odparzenia pieluszkowe - czym są, co je powoduje i jak im zapobiegać
- Przede wszystkim konieczna jest regularna zmiana pieluszkę. Dziecko powinno być przewijanie co dwie godziny oraz po każdej kupce i siusiu, jeśli skóra jest już zaczerwieniona.
- Poza tym niezbędne jest mycie całej pupy przy zmianie pieluszki. Można przecierać ją chusteczką nawilżaną przeznaczoną specjalnie dla niemowląt lub umyć dziecko w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalnego płynu do kąpieli dla niemowląt o bardzo suchej skórze. Preparat pomoże uniknąć podrażnień.
- Dobrym pomysłem jest również pozwolenie dziecku na odpoczynek od pieluszki. Wietrzenie przyniesie ulgę odparzonej skórze, dlatego maleństwo powinno kilka razy dziennie poleżeć z gołą pupką, np. w czasie przewijania.
Krem na odparzenia u niemowląt
Dobrą praktyką w profilaktyce odparzeń u niemowląt jest stosowanie odpowiednich preparatów, które zapobiegną nieprzyjemnym dolegliwościom. Pediatra z pewnością poleci najlepszy produkt i podpowie, jak często należy go stosować. Krem na odparzenia, który można kupić w aptece bez recepty, gwarantuje mechaniczną ochroną przed tarciem oraz agresywnymi składnikami moczu i kupek. Zadaniem preparatu jest także przywracanie skórze naturalnej bariery ochronnej. Wybierając maść, warto zwrócić uwagę na jej skład - nie może zawierać konserwantów, barwników oraz substancji zapachowych, które mogą prowadzić do podrażnień delikatnej skóry dziecka. Trzeba również pamiętać, że krem na odparzenia powinien być dostosowany do wieku maleństwa. Produkty przeznaczone dla noworodków mają bowiem nieco inny skład od tych dedykowanych rocznym dzieciom.
Pielęgnacja delikatnej skóry, szczególnie tej często znajdującej się pod pieluszką nie jest łatwym zadaniem i nierzadko zdarza się, że odparzenia u niemowląt są stałym problemem. Za dolegliwości odpowiadają przede wszystkim enzymy zawarte w moczu i kale oraz wilgotne środowisko pieluszki. Delikatna skóra maluszka robi się wówczas zaczerwiona i podrażniona, a dodatkową reakcją na otarcia jest wysypka. Sposobem na zniwelowanie uciążliwych dla dziecka dolegliwości jest odpowiednia higiena i częste wietrzenie pupki pociechy. Do codziennej pielęgnacji warto używać więcej specjalnych preparatów, np. kremu na odparzenia pupy, dedykowanych specjalnie dla małych dzieci. Dla wzmocnienia efektu ochronnego i pielęgnacyjnego można dołączyć płyny do mycia delikatnej skóry maluchów. Jeśli to tylko możliwe, warto zamienić nieprzepuszczającą powietrza pieluszkę na tę oddychająca, która pozwoli pupie na kontakt z powietrzem i przyniesie ulgę rozdrażnionemu maluszkowi.