1. Stary zabobon mówi, że kasztany noszone w kieszeni dodają energii i mobilizują do działania. Faktycznie tak jest. Kasztany skupiają energię niczym anteny, dzięki czemu czujemy się w ich otoczeniu wyjątkowo zmotywowani, energiczni i weseli. Jednak uwaga - działa to tak jedynie wtedy, kiedy użyjemy jeden lub dwa kasztany. Jeśli będziemy nosić ich przy sobie cały worek, grożą nam nie tylko migreny, bóle głowy, krwotoki, rozdrażnienie ale także brak apetytu i uczucie braku powietrza. Dlatego uważajmy! Jednak ciekawostką jest też fakt, że kasztany noszone w kieszeni działają kojąco na reumatyzm i niwelują bóle z nim związane.
2. Kasztany promieniują. Nikt nie jest w stanie zobaczyć ani zmierzyć jakiego typu jest to promieniowanie. Wiadome jest jednak jedno - dla jednej osoby to promieniowanie działa korzystnie a dla drugiej osoby będzie działało niekorzystnie i wpływało na złe samopoczucie i podatność na choroby różnego rodzaju.
3. Medycyna naturalna wykorzystuje lecznicze właściwości kasztanowców. Posiadają one cenny składnik chemiczny - escynę, która uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza obrzęki. Najwięcej jej zawierają świeże, niedojrzałe nasiona, z których produkuje się wyciąg alkoholowy. Wyciągi mają zastosowanie w leczeniu urazów mechanicznych, obrzęków płuc, krtani, mózgu. Podaje się je także w zakrzepowym zapaleniu żył, przy obrzękach nóg, owrzodzeniach żylakowych, w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
4. Kasztany stosowane są w pielęgnacji cery wrażliwej z pękającymi naczynkami lub tendencją do pękania. Wyciągi wykorzystuje się również jako składniki szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów szybko się przetłuszczających, z łojotokowym zapaleniem skóry. W kosmetyce naturalnej wyciąg z kasztanowca wykorzystywany jest w dodatkach do kąpieli.
5. Garbniki z kasztanowca wpływają na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodnie zapierająco. W razie zaburzeń trawiennych czy lekkiego zatrucia można ratować się naparem z kwiatów lub liści kasztanowca.
6. Substancje czynne, zawarte w kasztanowcu – a zwłaszcza escyna i flawonoidy – opóźniają krzepnięcie krwi, zmniejszają jej lepkość i rozrzedzają ją. Dzięki temu usprawniony zostaje przepływ krwi w naczyniach żylnych i nie powstają zakrzepy wewnątrz naczyń, poprawia się krążenie obwodowe i ukrwienie wszystkich narządów, także skóry. Dlatego leki z kasztanowca stosowane wewnętrznie są wskazane w leczeniu hemoroidów, zastojów żylnych, zakrzepowego zapalenia żył, wszelkich zaburzeniach w ukrwieniu tkanek objawiających się m.in. bolesnością, uczuciem zimna, mrowieniem, kurczami mięśni.
7. Właściwości przeciwzapalne kasztanowca, przeciwbakteryjne, usprawniające przepływ krwi i łagodnie ściągające są bardzo pomocne w leczeniu odmrożeń, oparzeń i innych uszkodzeń skóry, a także siniaków czy zapalenia ścięgien. Robienie okładów z naparów lub odwarów z kory, kwiatów albo liści poprawia krążenie krwi w skórze, przyśpiesza wchłanianie się krwiaków, zmniejsza obrzęki.
8. Korzystne i wyjątkowo silne działanie substancji aktywnych na naczynia krwionośne sprawiło, że kasztanowiec wykorzystuje się do zwalczania tak trudnych problemów kosmetycznych, jak cellulit. Preparaty stosowane do nacierania poprawiają krążenie krwi w tkance podskórnej, ułatwiając usuwanie z niej toksyn i likwidując charakterystyczne dla cellulitu obrzęki.
9. Escyna, zawarta w kasztanowcu, hamuje aktywność syntazy prostaglandynowej i w ten sposób tłumi stany zapalne uszkadzające śródbłonek w naczyniach krwionośnych. Ponadto zwiększa napięcie ścian żył, jednocześnie zmniejszając ich pojemność – nie dopuszcza więc do ich rozciągnięcia i deformacji, czyli do powstania żylaków. Dlatego wyciągi z kasztanowca są bazą rozmaitych preparatów przeciwżylakowych – zarówno do stosowania w postaci maści i żeli, jak i do zażywania w formie tabletek.
Jak stosować?
Nalewka z kasztanów przepis:
1. Utłucz kilkanaście dojrzałych kasztanów, zalej szklanką przegotowanej, chłodnej wody i ½ l spirytusu.
2. Odstaw w zamkniętym naczyniu na miesiąc, od czasu do czasu wstrząsając słojem.
3. Przecedź nalewkę, przechowuj ją w lodówce.
Stosowanie:
Zażywaj 3 razy dziennie przed posiłkiem po 5 kropli w kieliszku wody.
*bibliografia dostępna u autorki