Regularne, monotonne stukanie w klawiaturę komputera osłabia strukturę paznokcia, przez co stają się bardziej łamliwe. Zamiast paznokciami, lepiej jest pisać opuszkami palców.
Zmywanie naczyń i częste stosowanie detergentów jest bardzo szkodliwe dla skóry dłoni i paznokci, może powodować alergie czy pojawianie się wysypki i zaczerwień. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu warto założyć rękawice, a po skończeniu pracy umyć dokładnie dłonie i nawilżyć.
Krem do rak powinien się znaleźć w każdej damskiej torebce. Częste mycie rąk wprawdzie chroni nas przed bakteriami, ale mocno wysusza skórę i paznokcie. Dotyczy to również korzystania z publicznych toalet, gdzie często zamiast zwykłych ręczników papierowych do suszenia rąk używa się suszarek.
subbotina @ 123rf.com
Ekspozycja na zmienne temperatury jest szkodliwa i może przyczynić się do osłabienia płytki paznokcia. Nawilżanie wiec jest koniecznym minimum do zachowania zdrowego wyglądu paznokci.
Latem, nasza skóra i paznokcie narażone są na wysokie temperatury, co prowadzi do ich wysuszenia, a w rezultacie do zwiększonej łamliwości i kruchości paznokci.
Częste kąpiele w morzu czy na nasienie potęgują ten efekt. Z kolei zimą, skórki twardnieją i zdzierają się, co prowadzi do powstawania drobny ranek, które bardzo źle się goją i wyglądają nieestetycznie.
Dlatego, poza regularnym stosowaniem odpowiednich kremów, warto kilka razy w tygodniu zorganizować paznokciom nawilżająco - odżywczą kąpiel. Pół szklanki oliwy z oliwek z dwiema łyżkami skrzypu polnego gotuj na parze przez pół godziny. Dłonie maczaj w ostudzonej mieszance przez min. 15 minut. Oliwa wzmocni płytki paznokcia i zmniejszy szanse na ich rozdwajanie.
Evgeniya Tiplyashina @ 123rf.com