Oglądałeś jeden z ostatnich filmów Woody’ego Allena „O północy w Paryżu”? Chciałbyś tak, jak bohaterowie, przenieść się w czasie do klimatycznych kawiarni, gdzie spotykała się francuska bohema, i spacerować po ulicach, po których chodzili najwięksi artyści XX wieku (i nie tylko)? Już teraz zarezerwuj loty i… atrakcyjny nocleg.
Pamiętaj, że Paryż to ogromne miasto. Zanim zdecydujesz się na określony hotel, powinieneś wybrać dzielnicę miasta odpowiednią do noclegu. W AccorHotels zebraliśmy je w kilku zakładkach, dzieląc hotele w Paryżu na kilka sfer. Jeśli zdecydujesz się na środkowo-zachodnią część miasta, możesz zarezerwować na przykład na apartament w hotelu Mercure Paris Opera Louvre.
Aux, Champs-Élysées…, czyli triumfalny spacer wśród butików
Zwiedzanie Paryża zaczęliśmy od oglądania jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście – Łuku Triumfalnego. Budowla została wykonana na zlecenie Napoleona, który pragnął uczcić zwycięstwo pod Austerlitz w 1805 roku. Prace nad tym dziełem architektury trwały ostatecznie do 1836 roku. Łuk znajduje się na Placu de Gaulle’a, nazywanym kiedyś Placem Gwiazdy – od tego miejsca rozchodzi się bowiem 12 alei, w tym słynne Pola Elizejskie.
Utrwalona w piosence Joego Dassina reprezentacyjna aleja Paryża w oświeceniu była miejscem spotkań arystokracji – spacerowała po niej sama Maria Antonina. Dziś Pola Elizejskie to ulica, przy której znajduje się niezliczona liczba butików, oczywiście tych z najwyższej półki. Jeśli macie ochotę na zakup oryginalnej torebki od Gucciego, to będzie idealna okazja.
Kolejnym punktem wartym odwiedzenia jest Wielki Pałac, czyli ogromna przeszkolona hala zbudowana w stylu secesyjnym, a także Most Aleksandra, symbolizujący przymierze francusko-rosyjskie z końca XIX wieku.
Luwr, most zakochanych i katedra dzwonnika
W pobliżu Ogrodów Tuileries, pamiętających czasy Komuny Paryskiej, znajduje się jedna z największych atrakcji Paryża – Luwr. Dawny pałac królewski, dziś największe muzeum na świecie, ma w swoim posiadaniu niezwykle bogate zbiory obrazów malarskich, rzeźb i sztuki użytkowej.
Szacuje się, że na ponad 60 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się około 300 tysięcy dzieł sztuki z różnych okresów historycznych – od starożytnego Wschodu i Rzymu przez nieocenione perły renesansu, takie jak Mona Lisa Leonarda da Vinci, obrazy Rafaela, Rembrandta, Boscha, po dzieła słynnych impresjonistów czy kubistów.
Po wizycie w Luwrze – zwłaszcza jeśli uda się nie spędzić w nim całego dnia – można udać się także na słynny Pont des Arts, na którym zakochani zostawiali kłódki ze swoimi inicjałami, symbolizujące ich miłość. Czy już tego nie robią? Owszem, od kiedy w 2014 roku przez ciężar metalu most częściowo się załamał.
Kolejną atrakcją, którą warto zwiedzić i podziwiać choć z zewnątrz, jest gotycka katedra Notre Dame. Osławiona przez powieść Victora Hugo zachwyci nie tylko strzelistą konstrukcją, ale także niepowtarzalnymi witrażami.
Punkt widokowy – obowiązkowy, czyli kultowa wieża Eiffela
Wisienką na torcie kilku dni spędzonych w Paryżu niech będzie słynna wieża, symbol całej Francji. „Żelazna dama” znajduje się w zachodniej części miasta nad Sekwaną. Konstrukcję postawiono w 1889 roku na setną rocznicę rewolucji francuskiej, a także jako wyraz potęgi technicznej, jaką była wówczas Francja.
Ażurowa metalowa wieża ma obecnie ok. 324 metrów, a jej całkowita masa wynosi ok. 10 tysięcy ton. Na kilku wysokościach znajdują się tarasy widokowe, na które można udać się windą. Na tę przyjemność zwykle jednak trzeba poczekać w kolejce… Jeśli nawet nie uda Ci się trafić na sam szczyt konstrukcji Eiffla, wybierz się na spacer po Polach Marsowych.
Masz ochotę na więcej europejskich podróży? Sprawdź ofertę AccorHotels i zobacz, gdzie jeszcze możesz pojechać.