WAŻNE! Urlop ojcowski może być wykorzystany przez pracownika - ojca w dwóch częściach, aż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy, a co najważniejsze jego wykorzystanie nie zależy od tego czy matka - dziecka ma status pracownika czy takiego statusu nie posiada.
Zgodnie z brzmieniem art. 182 (3) kodeksu pracy urlop ojcowski przysługuje pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko. Kodeks pracy nie dokonuje rozróżnienia na pracownika - ojca biologicznego i pracownika - ojca dziecka przysposobionego. W związku z tym urlop ojcowski przysługuje zarówno pracownikowi - ojcu biologicznemu jak i pracownikowi - ojcu przysposobionego dziecka, któremu przysługuje władza rodzicielska.
UPRAWNIENIA
Pracownikowi, który skorzysta z uprawnienia urlopu ojcowskiego przysługuje za okres urlopu ojcowskiego 100% zasiłku macierzyńskiego. Należy jednak pamiętać, że warunkiem udzielenia urlopu ojcowskiego jest złożenie pisemnego wniosku u pracodawcy o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu ojcowskiego i co najważniejsze ojcowie muszą zmieścić się ze złożeniem wniosku w przewidzianym terminie do 24 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, chyba że dziecko zostało przysposobione - wtedy termin biegnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie.
WAŻNE! Pracodawca ma obowiązek pozytywnie rozpatrzyć wniosek pracownika i udzielić mu urlopu ojcowskiego.
CO JEŻELI JESTEM ZATRUDNIONY U KILKU PRACODAWCÓW?
Nie ma przeszkód żeby przebywać na urlopie ojcowskim u jedno z pracodawców a u innego świadczyć pracę. Pracownik - ojciec może również złożyć taki wniosek u każdego z pracodawców i przebywać na urlopie ojcowskim w tym samym terminie u każdego z nich.
WAŻNE! Pracownik, który złoży wniosek o urlop ojcowski u jednego z pracodawców a u drugiego nie - to nie będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego w terminie późniejszym u tego drugiego pracodawcy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).
Adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
BCKG adwokaci
www.bckg.pl
Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.