Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła rewolucyjne zmiany w zakresie udzielania urlopu ojcowskiego. Chociaż urlop ojcowski funkcjonuje od prawie 7 lat (wprowadzony został 1 stycznia 2010 r.) to do 2 stycznia 2020 roku wymiar tego urlopu był bardzo krótki - początkowo 1 tydzień. Wspomniana nowelizacja wydłużyła czas na wykorzystanie urlopu przez pracownika - ojca aż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy. Co więcej, obecnie urlop ojcowski może być wykorzystany w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Evgeny Atamanenko @ shutterstock.com
WAŻNE! Urlop ojcowski może być wykorzystany przez pracownika - ojca w dwóch częściach, aż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy, a co najważniejsze jego wykorzystanie nie zależy od tego czy matka - dziecka ma status pracownika czy takiego statusu nie posiada.
Zgodnie z brzmieniem art. 182 (3) kodeksu pracy urlop ojcowski przysługuje pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko. Kodeks pracy nie dokonuje rozróżnienia na pracownika - ojca biologicznego i pracownika - ojca dziecka przysposobionego. W związku z tym urlop ojcowski przysługuje zarówno pracownikowi - ojcu biologicznemu jak i pracownikowi - ojcu przysposobionego dziecka, któremu przysługuje władza rodzicielska.
UPRAWNIENIA
Pracownikowi, który skorzysta z uprawnienia urlopu ojcowskiego przysługuje za okres urlopu ojcowskiego 100% zasiłku macierzyńskiego. Należy jednak pamiętać, że warunkiem udzielenia urlopu ojcowskiego jest złożenie pisemnego wniosku u pracodawcy o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu ojcowskiego i co najważniejsze ojcowie muszą zmieścić się ze złożeniem wniosku w przewidzianym terminie do 24 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, chyba że dziecko zostało przysposobione - wtedy termin biegnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie.
WAŻNE! Pracodawca ma obowiązek pozytywnie rozpatrzyć wniosek pracownika i udzielić mu urlopu ojcowskiego.
CO JEŻELI JESTEM ZATRUDNIONY U KILKU PRACODAWCÓW?
Nie ma przeszkód żeby przebywać na urlopie ojcowskim u jedno z pracodawców a u innego świadczyć pracę. Pracownik - ojciec może również złożyć taki wniosek u każdego z pracodawców i przebywać na urlopie ojcowskim w tym samym terminie u każdego z nich.
WAŻNE! Pracownik, który złoży wniosek o urlop ojcowski u jednego z pracodawców a u drugiego nie - to nie będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego w terminie późniejszym u tego drugiego pracodawcy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).
Adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
BCKG adwokaci
www.bckg.pl
Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.
Powiązane artykuły
-
Urlop macierzyński w 2020 roku - WAŻNE INFORMACJE
Od 2 stycznia 2020 roku w związku z wejściem w życie nowelizacji kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 24 lipca 2015 roku - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1268) uległ zmianie zakres podmiotowy osób uprawnionych do urlopu macierzyńskiego. Od tej daty niektóre uprawnienia rodzicielskie oraz urlop macierzyński przysługuje również osobom nieposiadającym statusu pracownika.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Urlop wychowawczy 2020 - poradnik dla rodziców
Ustawa nowelizująca Kodeks pracy tj. ustawa z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych ustaw dokonała radykalnych zmian w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego. Głównym celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Największym minusem regulacji kodeksowych jest to, że prawo do urlopu przysługuje wyłącznie osobom pozostającym w stosunku pracy, a więc jest ściśle uprawnieniem pracowniczym.
-
Komu przysługuje prawo do urlopu rodzicielskiego? - Informacje 2020 r.
Prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje obojgu rodzicom, którzy skorzystali z urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego. Możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego przysługuje również wtedy, kiedy matka lub ojciec dziecka nieposiadający statusu pracownika pobierali zasiłek macierzyński odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
Anonim
Komu przysługuje prawo do urlopu rodzicielskiego? - Informacje 2020 r. 2017-02-27 08:27:20 2017-02-27 08:00:26