Prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje obojgu rodzicom, którzy skorzystali z urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego. Możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego przysługuje również wtedy, kiedy matka lub ojciec dziecka nieposiadający statusu pracownika pobierali zasiłek macierzyński odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
Od 2 stycznia 2016 roku uległ wydłużeniu wymiar urlopu rodzicielskiego i wynosi:
- do 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
- do 34 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Przepisy kodeksu pracy pozwalają wykorzystać urlop rodzicielski obojgu rodzicom łącznie. Istotnym jest, iż to rodzice decydują czy chcą wykorzystać urlop rodzicielski jednocześnie przez pracownika - matkę i pracownika - ojca, czy np. przez jedno z rodziców.
ZASADY KORZYSTANIA Z URLOPU RODZICIELSKIEGO
Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 2 stycznia 2016 roku urlop rodzicielski może być udzielony:
- bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu;
- jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach.
WAŻNE! Możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego kończy się wraz z zakończeniem roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
Przy urlopie rodzicielskim udzielonym w częściach należy pamiętać, że żadna z części nie może być dłuższa niż 8 tygodni z wyjątkiem:
- pierwszej części urlopu, w przypadku urodzenia pierwszego dziecka nie może być krótsza niż 6 tygodni;
- przypadku, gdy pozostała cześć do wykorzystania urlopu jest krótsza niż 8 tygodni;
- sytuacji przyjęcia przez dziecka na wychowanie do 7 lat lub dziecka do 10 lat, wobec którego podjęto odroczeniu obowiązku szkolnego i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie takiego dziecka lub przyjęcia takiego dziecka jako rodzina zastępcza - ta część nie może być krótsza niż 3 tygodnie.
WAŻNE! Obecnie przepisy pozwalają na wykorzystanie części urlopu rodzicielskiego w wymiarze nieprzekraczającym 16 tygodni (połowa urlopu w przypadku urodzenia 1 dziecka) w terminie, który nie przypada bezpośrednio po wykorzystaniu poprzedniej części urlopu, aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
CZY WYSOKOŚĆ ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO W PRZYPADKU SKORZYSTANIA Z URLOPU RODZICIELSKIEGO W CAŁOŚCI I W CZĘŚCIACH?
Tak. Należy pamiętać, że pracownik może wnioskować o urlop rodzicielski w terminie 21 dni przez skorzystaniem z urlopu dwutorowo:
- w pierwszym przypadku może złożyć wniosek o udzielenie urlopu w całości w ciągu 21 dni po porodzie (pracownik jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 80% podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego);
- w drugim, może składać każdorazowo wnioski o urlop w częściach w ciągu 21 dni przez planowanym rozpoczęciem urlopu (pracownik jest uprawniony do zasiłku w wysokości 100% za okres urlopu macierzyńskiego oraz pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60% podstawy wymiaru za pozostały okres urlopu rodzicielskiego).
WAŻNE! Pracownicy, którzy przebywali na dodatkowym urlopie macierzyńskim w dniu 2 stycznia 2016 roku mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego z tym, że okres urlopu rodzicielskiego stanowi różnicę pomiędzy wymiarem dodatkowego urlopu macierzyńskiego a nowym wymiarem urlopu rodzicielskiego.
CZY MOGĘ ZREZYGNOWAĆ Z KORZYSTANIA Z URLOPU RODZICIELSKIEGO?
Tak. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego, ale może także zrezygnować w części i wrócić do pracy. Należy pamiętać, iż składa stosowny wniosek do swojego pracodawcy w terminie 21 dni przed przystąpieniem do pracy.
CZY MOGĘ ŁĄCZYĆ URLOP RODZICIELSKI Z PRACĄ?
Tak. W dalszym ciągu pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze nie przekraczającym połowy wymiaru czasu pracy, a co najważniejsze ulega wydłużeniu okres urlopu rodzicielskiego takiego pracownika. Wymiar ten ulega proporcjonalnemu wydłużeniu do wymiaru czasu pracy, wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu, nie dłużej niż:
- 64 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie;
- 68 tygodni w przypadku urodzenia przynajmniej 2 dzieci przy jednym porodzie.
PAMIĘTAJ: Jeżeli chcesz pracować na pół etatu u swojego pracodawcy a zdecydowałaś korzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 8 tygodni to: 8 tygodni/ (1/2 etatu) = 4 tygodnie - czyli przedłużasz urlop o 4 tygodnie.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).
Adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
BCKG adwokaci
„Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.”
Powiązane artykuły
-
Urlop wychowawczy 2020 - poradnik dla rodziców
Ustawa nowelizująca Kodeks pracy tj. ustawa z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych ustaw dokonała radykalnych zmian w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego. Głównym celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Największym minusem regulacji kodeksowych jest to, że prawo do urlopu przysługuje wyłącznie osobom pozostającym w stosunku pracy, a więc jest ściśle uprawnieniem pracowniczym.
-
Urlop macierzyński w 2020 roku - WAŻNE INFORMACJE
Od 2 stycznia 2020 roku w związku z wejściem w życie nowelizacji kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 24 lipca 2015 roku - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1268) uległ zmianie zakres podmiotowy osób uprawnionych do urlopu macierzyńskiego. Od tej daty niektóre uprawnienia rodzicielskie oraz urlop macierzyński przysługuje również osobom nieposiadającym statusu pracownika.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55