1. Ropiejące wypryski poniżej linii nosa
Przyczyną pojawiania się tego typu wyprysków w okolicy żuchwy i na brodzie zazwyczaj jest zbyt wysoka dawka kortyzolu, znanego powszechnie jako hormon stresu. Kortyzol aktywuje i wzmaga działanie gruczołów łojowych, co może powodować trądzik. Zadbaj więc o odpowiednią dawkę snu, która obniży jego poziom, jak i codzienną dawkę ruchu, która dotleni komórki skóry.
2. Krostki w strefie T
Przypadłość ta o wiele częściej dotyka kobiety mieszkające w dużych miastach. Powodem jest zanieczyszczenie powietrza, które osiada na twarzy tworząc niewidoczną maseczkę pełną bakterii. Uciążliwych krostek można pozbyć się regularnie oczyszczając skórę twarzy za pomocą peelingów oraz szczoteczki sonicznej.
3. Pryszcze na nosie i zaskórniki na czole
Bezpośrednią przyczyną tego problemu jest działanie promieni słonecznych, które wysusza skórę i podrażnia niektóre rejony twarzy. W reakcji obronnej naskórek naturalnie się pogrubia, wywołując stany zapalne. Kłopoty znikną, jeśli zaopatrzysz się w krem przeciwsłoneczny i będziesz konsekwentnie używać go cały rok.
4. Swędzące pryszcze na całej twarzy o ropiejące krosty na brodzie
Zwykle zaognienie stanów trądzikowych spowodowane jest spożywaniem posiłków o wysokim indeksie glikemicznym, a także mleka. Z wiekiem organizm może też przestać przyswajania niektórych produktów, objawiając się np. nietolerancją laktozy. Postaraj się o dobrze zbilansowaną dietę, która jest prawdziwym sprzymierzeńcem w walce z wypryskami. Posiłki wzbogacaj o solidną porcję warzyw, pożegnaj mięso na rzecz zdrowego łososia, zacznij jeść orzechy, które łagodzą stany zapalne. Zadbaj też o kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie.