1. Wypryski na twarzy
Zmiany skórne w postaci trądziku już dawno nie są domeną dojrzewającej młodzieży. Lekarze mówią, że tzw. trądzik późny może występować nawet u osób po 30 roku życia. Jeśli i ty narzekasz na bolące, zaczerwienione krostki, mogące zawierać płyny ropne, prawdopodobnie twoje ciało zmaga się z nieprawidłową gospodarką hormonalną. Prawidłową diagnozę pomoże postawić ginekolog lub endokrynolog. Leczenie polega na wdrożeniu odpowiedniej terapii hormonalnej, czyli zastosowaniu leków antykoncepcyjnych. Pierwsza domową pomocą na wypryski jest zastosowaniu preparatu o działaniu przeciwzapalnym lub zawierającym kwas salicylowy.
2. Worki pod oczami
Każdemu zdarzyć się może zarwanie nocy ślęczeniem przed komputerem lub intensywnym imprezowaniem. Jednak utrzymujący się stan podkrążonych oczu powinien zwrócić twoją uwagę. Być może skóra daje ci znak, że masz problemy z nerkami. Co więcej, jeśli worki pod oczami występują w towarzystwie brunatnego zabarwienia lub sińców, może to oznaczać, że cierpisz na alergię. Jeśli lekarz nie stwierdził żadnych z dolegliwości wystarczy, że bardziej zadbasz o aktywny tryb życia oraz wzbogacisz swoją dietę o solidną dawkę witamin i minerałów.
3. Zaczerwienienia na twarzy
Dermatolodzy określają tego typu zaczerwienienia jako trudny w diagnozie i leczeniu problem. Jeśli czerwona cera twarzy, objętością obejmująca policzki i grzbiet nosa stale się utrzymuje, warto wykonać odpowiednie badania w celu wykluczenia jednej z chorób immunologicznych, jaką jest toczeń rumieniowaty. W międzyczasie warto wymienić zestaw swoich kosmetyków na te, które przeznaczone są do cery wrażliwej i naczyniowej (z wit. C lub rutyną), a w lecie aplikować kremy z wysokim filtrem.