Masaż aromaterapeutyczny
Wpływ olejków eterycznych na samopoczucie znany jest od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o stosowaniu ich w celach leczniczych pojawiły się w rok 2000 p.n.e. Zdrowotne właściwości olejków eterycznych cenili w szczególności starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Chińczycy oraz Persi. Po dziś dzień aromaterapia jest ważnym elementem w medycynie naturalnej i chętnie wykorzystywana podczas masażu.
Do masażu aromaterapeutycznego wykorzystuje się olejki dobrane do potrzeb pacjenta. Działanie relaksujące i odprężające wykazują np. olejek lawendowy, melisowy, różany, bergamotowy. Na ukojenie nerwów i równowagę emocjonalną świetnie wpływa zaś olejek pomarańczowy, mandarynkowy, geraniowy czy grejpfrutowy. Taki zabieg można również urozmaicić spokojną muzyką. Masaż aromaterapeutyczny całego ciała wykonuje profesjonalny technik masażysta, który zna metody relaksacyjne stosowane w sztuce masażu.
Hydromasaż
Hydromasaż, czyli masaż wodny nie tylko doskonale wpływa na rozluźnienie mięśni, ale także nawilża i wygładza skórę. Ma on ponadto działanie relaksacyjne, dlatego jest chętnie wybierany przez osoby borykające się z przewlekłym stresem i nerwicą. Hydromasaż odbywa się w wannie lub specjalnej kabinie. Polega on na zastosowaniu wody pod ciśnieniem, która masuje konkretne części ciała, zazwyczaj nogi, plecy i kark. Masaż wodny polecany jest również osobom, które cierpią na bóle różnego pochodzenia (mięśniowe, migrenowe, stawowe, pourazowe), bezsenność i zaburzenia przemiany materii. Profesjonalnego hydromasażu można zażyć w ośrodkach SPA lub gabinetach odnowy biologicznej. Niektóre wanny i kabiny prysznicowe wyposażone są w dysze, umożliwiające wykonywanie go także w warunkach domowych.
Antystresowy masaż twarzy
Masaż antystresowy w obrębie twarzy jest doskonałym sposobem na ożywienie, odmłodzenie i rozświetlenie cery, która w wyniku działania stresu stała się sucha i poszarzała. Polega on wykorzystaniu delikatnych technik masowania, np. oklepywania, ugniatania i uciskania, które poprawiają kondycję tkanki łącznej, relaksują, wygładzają skórę oraz niwelują napięcie mięśni twarzy. Podczas masażu stosuje się kremy, serum lub ampułki zawierające ekstrakty z alg, witaminy, oleje roślinne oraz inne cenne składniki. Wykonują go zazwyczaj kosmetologowie lub technicy usług kosmetycznych. Masaż twarzy można także zrobić samodzielnie w warunkach domowych, wykorzystując do tego własne dłonie, jadeitowy wałek lub masażer z wypustkami.